image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Репортаж через 60 років «Про любов, золото… і таємничу Скіфію»

14:42 21.05.2014

15 травня 2014 року, з нагоди 60-річчя початку дослідження Мелітопольського аристократичного скіфського кургану IV ст.. до н.е. , у міському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Про любов, золото…і таємничу Скіфію».

репортажСеред експонатів цієї незвичної виставки головну увагу відвідувачів привертають, насамперед, приватні листи (відтворення), написані влітку та восени 1954 року під час дослідження Мелітопольського кургану. Автор цих листів — видатний український археолог XX ст. Олексій Іванович Тереножкін.

Його незмінний адресат — дружина і колега, відомий український археолог Варвара Андріївна Іллінська. Саме дружині розповідав він у своїх посланнях про безліч всіляких подробиць, пов’язаних з відкриттям скарбів Мелітопольського «царського» кургану. Йшлося в них, зокрема, й про всілякі неймовірні складнощі, що виникали у дослідника під час розкопок, які тривали понад три місяці (з 1 червня до 11 вересня 1954 p.).

На виставці представлені також світлини. Зокрема, на родинних фото  можна побачити дітей О.І. Тереножкіна, про яких він чи не в кожному посланні до дружини згадує і через неї передає їм вітання. Є тут також фотографії про окремі епізоди розкопок кургану, зроблені з оригіналів, що зберігаються нині в науковому архіві Інституту археології НАН України (м. Київ).

Підготовка до виставки «Про любов, золото…і таємничу Скіфію» розпочалася в музеї ще в 2010 році. Адже саме тоді за згодою київського художника-кераміста Андрія Олексійовича Іллінського (сина О.І. Тереножкіна у другому шлюбі) до Мелітополя надійшла електронна версія кореспонденції з Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», де, власне, і зберігаються зараз оригінали відтворених для виставки документів.

І ось тепер мелітопольці мають можливість ознайомитися з листами О.І. Тереножкіна, що є своєрідним щоденником розкопок всесвітньо відомого Мелітопольського скіфського «царського» кургану. Одними з перших відвідувачів були мелітопольські краєзнавці, які одержали чудовий позитивний заряд енергії і чимало цікавої інформації. Вдало оформлена виставка і, звичайно ж, самі листи переносять присутніх в атмосферу тих подій. Слухаючи розповідь наукового співробітника музею Валерія Тимофєєва, який проводив презентацію, забуваєш, що цим листам уже 60 років і ніби читаєш живий репортаж про події сьогоднішнього дня.

Виставка працюватиме до початку серпня.

Фото Олександра Алексеєва