image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Система зрошення: труби є, а толку немає

14:44 06.11.2014

Вкрай потрібна через кліматичні умови зрошувальна система земель Мелітопольського району зараз використовується лише на 40 відсотків. До того ж поступово руйнується через розкрадання на ділянках, відведених  їх нинішніми господарями під посіви, наприклад, соняшнику. Тож ситуація складається парадоксальна, бо в районі є багато господарств, які прагнуть мати землю зі зрошувальною системою та використовувати її належним чином. Але за законом не можуть такі ділянки  отримати.

25a7b4d578702d3c37875e097d87d793-1-1Пропозиція — карати порушників

Проблему зрошення обговорювали 29 жовтня в райдержадміністрації. На нараді були присутні керівники районних та сільських органів влади, фахівці провідних господарств та інші. Про нинішній стан системи зрошення та причини такої ситуації розповів начальник управління водного господарства Микола Слєпкань.

— Половину тих гектарів зрошуваної землі, яка простоює без діла, можна легко ввести в експлуатацію. Вона не працює тільки тому, що по суті нікому не потрібна і контролю за її використанням також немає. Управління агропромислового розвитку не втручається в цю проблему, органи місцевого самоврядування також нічого не роблять, посилаючись на відсутність законодавчої бази. Чомусь в районі вважають:  все, що пов’язано із зрошенням — це проблеми водного господарства, — зазначив він.

За словами Миколи Слєпканя, управління водних ресурсів не зобов’язане контролювати внутрішньогосподарську систему зрошення. Ці проблеми повинні вирішувати безпосередньо сільгоспвиробники, які обробляють зрошувану землю. І те, що велика частина з неї простоює без діла, лежить на їх сумлінні.

— Ніхто не цікавиться, як підприємці використовують цю землю, котрі в свою чергу отримали її безкоштовно. Вони сіють там соняшник, а зрошувальні системи в цей час пропадають. Якщо фермер купує собі трактор, то він не стоїть без діла, бо це збитки. А зрошувану землю вони отримали безкоштовно, тому і не піклуються про її стан, — наголосив Микола Слєпкань.

Обвинувачення на адресу сільрад

В законі України «Про меліорацію» вказані санкції за невикористання зрошуваних земель, однак чіткий контроль за механізмом їх виконання  зараз відсутній. Микола Слєпкань запропонував ввести жорстку систему покарань  порушників. В першу чергу, треба позбавляти недобросовісних орендарів їх земельних ділянок. Контролювати виконання закону повинні місцеві адміністрації та виконавчі органи сільських рад. На думку Миколи Слєпканя, зараз сільські голови Мелітопольського району грають роль пасивних спостерігачів за знищенням  системи зрошення. Стовідсоткове використання поливу  спостерігається тільки в Семенівській сільській раді. А от в Новомиколаївській сільській раді цей відсоток складає не більше двадцяти.

Начальник управління водних ресурсів наголошує, що головна проблема —  це не тільки простій системи, а і її збереження.

Бажання є, механізм відсутній

Точку зору сільських голів висловив Новенський сільський голова Валентин Бутенко. Він зауважив, що вже неодноразово звертався до управління з проханням передати систему зрошення на баланс сільради.

— Я особисто вас прохав допомогти забрати систему зрошування під сільську раду, тому що її у нас «по-чорному» розкрадають. Ми викликаємо міліцію, а вони просять нас показати її залишкову вартість, якої ми не маємо. Тоді ви сказали, що не можете нам допомогти, а тепер з, ваших слів, сільські голови стають мало не розкрадачами державної власності, — сказав  він.

Відповідаючи на це, Микола Слєпкань ще раз наголосив, що в цьому питанні управління водних ресурсів — лише сторонній спостерігач, і питання про передачу системи меліорації треба адресувати не до нього. До того ж, передати її безпосередньо у володіння сільради юридично неможливо. Систему зрошування можна передати тільки у спільну власність територіальних громад. Заслухавши різні точки зору конфлікту, голова Мелітопольської райдержадміністрації Олександр Мордик зазначив, що  вважає головною причиною критичної ситуації  неправильну державну політику. За підсумками обговорення було вирішено підготувати протокол, в якому будуть  вказані шляхи покращення  ситуації.

За рішенням, на найближчій сесії Мелітопольської районної ради буде винесено питання щодо передачі системи зрошування у власність територіальних громад.