image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Ризики інфекційних захворювань.  Лептоспіроз!

                   Лептоспіроз це гостра інфекційна хвороба з групи зооантропонозів (інфекції, якими можуть хворіти та передавати і тварини і люди),  характеризується тяжким перебігом із хвильоподібною лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням печінки, нирок, м’язів. В Україні збудник лептоспірозу поширений фактично на усій території. У 2014 році рівень захворюваності збільшився на 31,6% порівняно із 2013 роком і склав 473 випадки. Сезонність епідемічних спалахів лептоспірозу спостерігається здебільшого у літньо — осінній період. За останніми даними Центру з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України, за червень цього року в Україні зафіксовано 22 випадки, із них найбільше в Хмельницькій, Сумській обл. та м. Києві.

По Запорізькій області за 7 місяців поточного року зареєстровано два випадки  захворювання на лептоспіроз серед мешканців  Кам’янко-Дніпровського району. У серпні-жовтні 2014 року захворіли на лептоспіроз троє мешканців м. Запоріжжя.   Зареєстрований один летальний випадок. Серед причин  смерті  пізнє звернення хворого за медичною допомогою (на 5 день), пізня госпіталізація до стаціонару з моменту звернення за медичною допомогою (на 5 день),  пізнє  встановлення  діагнозу лептоспірозу (на 7 день з моменту звернення за медичною допомогою, діагноз встановлено  на підставі результатів лабораторного дослідження сироватки крові).

Основне джерело інфекції — гризуни. В  2  випадках хворі займались рибною ловлею  у природних осередках лептоспірозної інфекції, в 1 випадку хворий відпочивав на водоймищі.  У 2014 році в 13 задіяних адміністративних територіях області у дослідженому польовому матеріалі (лабораторно досліджених гризунах)  на 7 територіях підтверджено факт епізоотії лептоспірозу.  У звітному періоді на лептоспіроз серологічним методом досліджено 73 гризуна, позитивних результатів не отримано.

На території нашої області існують природні вогнища лептоспірозної інфекції в плавнях р. Дніпра (Гребний канал, с. Кушугум, Осетрівка, Розумівка, острів Кучугури), в районі випуску стічної води очисних споруд лівого берега міста Запоріжжя, на річках Конка, Кабіца, на околиці м. Енергодара, на Каховському водосховищі, Білозерському лимані та на інших водоймищах. В природних осередках при дослідженні гризунів на наявність антитіл до збудника лептоспірозу позитивні результати досягають 40% від кількості виловлених. Тому в цих районах особливо небезпечно ловити рибу, раки, купатися. Епідеміологи пов’язують поширення інфекції із відсутністю необхідних дератизаційних заходів. Суб’єкти господарювання ігнорують чинне законодавство і не ведуть боротьби з гризунами. Це сприяє збільшенню популяції дрібних ссавців, зокрема пацюків та мишей, які найчастіше є носіями і розповсюджують небезпечні для людини і тварин інфекції.

Лептоспіроз викликається збудником з роду лептоспір. Зараження людей відбувається через ушкоджену шкіру та слизові оболонки при купанні у водоймах зі стоячою водою, при вживанні сирої води із природних водойм, молока та м’яса заражених тварин. Бактерії потрапляють у кров, де інтенсивно розмножуються. Переносниками лептоспір в природі є гризуни (щури, миші), а також свині, рідше — велика худоба та собаки. Інкубаційний період хвороби триває від 7 до 14 днів. Захворювання починається гостро, з проявів начебто звичайної простуди: підвищення температури до 39-39,5 °C, яка у наступні 6-10 днів зберігається на високому рівні. Інтоксикаційний синдром – сильна загальна слабкість, головний біль, біль у м’язах, нудота, блювота. Хворий має характерний зовнішній вигляд: обличчя та склери гіперемовані, кон’юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання, іноді виникають носові кровотечі. Можлива поява жовтяниці.

Держсанепідслужба Запорізької області з урахуванням погіршення епідеміологічної  ситуації по лептоспірозу закликає відпочивати та купатися тільки на спеціально організованих пляжів. З домашніми тваринами в сільському господарстві необхідно працювати в захисній одежі, зробити тваринам щеплення проти лептоспірозу.

Усі хворі на лептоспіроз чи підозру на це захворювання підлягають обов’язковій госпіталізації до інфекційного відділення. Вони потребують специфічної етіотропної (антибактеріальної) та патогенетичної терапії. Якщо хтось з вас чи ваших рідних помітив в себе подібні симптоми, не зволікайте – терміново звертайтеся до лікарів.

І так ЗАВЕРШУЄТЬСЯ ЛІТНІЙ ПЕРІОД! При певній настороженості цілком можна його прожити без проблем, принаймні БЕЗ ЛЕПТОСПІРОЗУ.

             Здоров’я Вам.    

Директор ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр держсанепідслужби України, лікар-гігієніст. Воробйов О.Ф.