image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Порядок оформлення згоди батьків для виїзду дитини за кордон

14:38 16.09.2015

У всі часи з боку держави приділялась особлива увага захисту прав та інтересів дітей, зокрема щодо захисту прав та інтересів дитини при виїзді її за кордон.

У зв’язку із окупацією Автономної республіки Крим все більше сімей вирушає на відпочинок за кордон. Часто буває коли дитина подорожує в супроводі одного з батьків, або взагалі без супроводження батьків (дідусі, бабусі, сестри, брати, тренери, вчителі та ін.)

Стаття 313 Цивільного кодексу України встановила, що особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Отже, що коли дитина виїжджає за кордон без супроводження її батьків, останні повинні надати згоду на такий виїзд, яка оформляється у вигляді заяви, справжність підписів на якій засвідчується нотаріусом. Така заява повинна бути адресована відповідним компетентним органам із зазначенням в тексті цієї заяви держави прямування, відповідного часового проміжку перебування у цій державі, прізвища, ім’я, по батькові особи, уповноваженої на супроводження дитини в поїздці та відповідальної за повернення цієї дитини в Україну.

Згода вимагається від обох батьків дитини, і в разі, коли батьки з’явилися до нотаріуса разом, може бути оформлена у вигляді одного документу, коли батьки дитини перебувають у різних місцях, згода засвідчується окремо від кожного. Той самий порядок установлюється також у випадку, коли дитина подорожує за кордон з одним із батьків (інший надає згоду на цю подорож).

Виїзд за межі України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, у супроводі одного з батьків або осіб, які уповноважені одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків,

— якщо він є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;

— у разі пред’явлення оригіналів документів або їх нотаріально засвідчених копій свідоцтва про смерть другого з батьків або рішення суду про позбавлення його батьківських прав;

— визнання другого з батьків безвісти відсутнім, недієздатним;

— рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг шістнадцятирічного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

— довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (батько записаний зі слів матері) під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері.

Цей порядок відповідає Правилам перетинання державного кордону громадянами України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57 (із змінами та доповненнями).

Крім цього, починаючи з 01.04.2015 всі діти від народження та до 16 років замість проїзних документів будуть отримувати закордонні паспорти. Однак, видані раніше проїзні документи зберігають свою чинність до закінчення строку їх дії.

Слід зазначити, що на виготовлення закордонного паспорта дитини компетентними органами витребовується згода батьків, оформлена нотаріально.

За вчиненням вищевказаної нотаріальної дії можна звернутись до будь-якої державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса України.

Провідний спеціаліст відділу з питань нотаріату

Головного територіального управління

юстиції у Запорізькій області  Т.В. Пригор