image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Порядок припинення шлюбу

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayiniШлюбні відносини в Україні врегульовані Сімейним кодексом України, а також іншими  законодавчими та нормативними актами, які, зокрема, визначають підстави та порядок виникнення, а також припинення шлюбу. Слід відзначити, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, а розірвання може відбутися як за їхньою спільною заявою, так і за заявою одного із них.

 

До якого органу в першу чергу необхідно звернутись в такому випадку?

В України два органи, які здійснюють розірвання шлюбу. Ними є суди та органи державної реєстрації актів цивільного стану, тобто існує судовий та позасудовий порядок розірвання шлюбу.

Одразу слід визначити, що позасудовий порядок розірвання шлюбу можливий лише у випадку, коли подружжя не має спільних дітей, та за умови, що жоден з подружжя не заперечує проти його розірвання. З метою розірвання шлюбу подружжя, яке не має неповнолітніх спільних дітей, звертається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них зі спільною заявою про розірвання шлюбу, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться після закінчення одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, у присутності хоча б одного з подружжя.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя.

Слід відмітити, що розірвання шлюбу, повинно бути зареєстроване в органі державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім та недієздатним.

У цих випадках шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Майнові та інші спори між подружжям, що виникли з шлюбу та залишились невирішеними на момент його розірвання, можуть бути розглянуті судами загальної юрисдикції у порядку позовного провадження за позовною заявою, поданою одним з подружжя.

У яких випадках необхідно звертатись до суду?

У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу,  шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.

До липня 2010 року розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, підлягало обов’язковій реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану за заявою колишньої дружини або чоловіка. У зв’язку з прийняттям 1 липня 2010 р. Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яким були внесені зміни до Сімейного кодексу України, цей порядок змінено. Відповідно до перехідних положень вказаного Закону, рішення суду про розірвання шлюбу, прийняті судом до 27 липня 2010 року, підлягають обов’язковій реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану та видачею заявникові відповідного свідоцтва про розірвання шлюбу.

Рішення суду про розірвання шлюбу, прийняті після 27 липня 2010 року, що набрали законної сили, є документами, що посвідчують факт розірвання шлюбу і додаткової реєстрації не потребують. Тому особам, шлюб між якими розірвано у судовому порядку після 27 липня 2010 року, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається. Відповідне свідоцтво видається лише особам, які розривають шлюб у позасудовому порядку шляхом звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрація розірвання шлюбу може провадитись незалежно від строку, що минув після постановлення судом рішення про розірвання шлюбу, яке набрало чинності.

Моментом припинення шлюбу у разі розірвання його судом є день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті.

У разі, якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.

 

Який орган проставляє відмітку

в паспорті про реєстрацію розірвання шлюбу?

Органи державної реєстрації актів цивільного стану в паспортах або паспортних документах осіб проставляють  відмітку про розірвання шлюбу із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи, з якою розірвано шлюб, та місця і дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду робиться в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану

У зв’язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, Луганської та Донецької областей, а  також  міста Севастополя, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за місцем фактичного проживання, перебування, громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та зони АТО.

Провідний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації

Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Е.А.Нурієва-Килимиченко 

06.11.2015 р.