image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Кримські татари визначили політичні пріоритети

IMG_2702Активісти громадської блокади Криму змінюють формат діяльності. Про це під час третьої Координаційної ради другого Всесвітнього конгресу кримських татар, який відбувся у Генічеському районі Херсонської області, повідомив президент конгресу, голова Меджлісу Рефат Чубаров.

— Тепер наші групи у набагато меншій кількості будуть знаходитись разом з митниками та прикордонниками на Чонгарі, в Чаплинці, Каланчаку, інші учасники блокади будуть просто як громадські активісти контролювати, спостерігати за діяльністю прикордонників з точки зору виконання ними в повному обсязі постанови Кабінету Міністрів України, — наголосив він.

Таке рішення активісти прийняли після того, як в дію увійшла постанова Кабінету Міністрів про заборону торгівлі із окупованим півостровом.

Громадянська акція дала результати

Рефат Чубаров подякував учасникам блокади за наполегливість та наголосив, що саме їх діяльність спонукала владу України до конкретних дій. Він розповів, що значну частину завдань блокади виконано.

— Сьогодні окупована час-тина Криму не отримує  електроенергію. Проблема не в тому, що ми не даємо електроенергію. Проблема в тому, що Путін як очільник Росії, що окупувала Крим, відмовився від електроенергії, посилаючись на те, щомовляв, Крим — це ро-сійська територія. Ми ж пропонували дуже чітку, зрозумілу форму, форму, яка виходила з нашого власного законодавства і з Міжнародних документів… В договорі вказано про те, що Україна як держава постачає електроенергію на частину своєї власної території, яка тимчасово окупована Росією. Путін від цього відмовився, — пояснив голова Меджлісу.

За його словами, згідно з міжнародним правом, окупанти несуть всю відповідальність за забезпечення потреб людей, що проживають на тій території, яку вони контролюють.

Плідна співпраця закордонних діаспор

Всесвітній конгрес крим-ських татар зібрав разом представників діаспор із Румунії, Канади, Литви, Туреччини, Німеччини, Болгарії та США. До участі залучилися кримськотатарські спільноти зі всієї України, в тому числі з окупованого Криму, Херсонської області та Запорізької, яку представила делегація Мелітопольського кримськотатарського комітету «Азат», на чолі з головою Ридваном Ібрагімовим. Рефат Чубаров зазначив, що подібні заходи вже відбулися в Румунії, Туреччині та Києві, нову зустріч планували провести у Литві та, зважаючи на проведення громадської блокади Криму та інші події в країні, її вирішили провести саме в Україні. За словами Рефата Чубарова, така співпраця кримськотатар-ської спільноти з різних держав направлена на підтримку України, кримських татар, які проживають на її території, та підвищення взаємодії між діаспорами.

Зустріч з ветеранами національного руху

На Чонгарі активісти для учасників конгресу організували обід, іноземні гості змогли на власні очі побачити, як проходить блокада, відчути її атмосферу.

По дорозі на Чонгар колону автобусів зустрічали місцеві жителі з українськими та кримськотатарськими прапорами, вони вітали учасників заходу та бажали їм успіху. На зустріч з представниками Світового конгресу прибули ветерани національного кримськотатарського руху Веджіє Кашка, Зодіє Салієва, Саніє Аметова та інші. Вони приїхали з Бахчисарая, Перекопу, Белогірська, Сімферополя, Феодосії та Ялти спеціально для того, щоб зустрітися з учасниками засідання, розповісти, як живеться зараз в окупованому Криму. «Ми живемо на своїй рідній землі, але хочемо, щоб загарбники пішли. Продовольча і енергетична блокади вносять в наш побут деякі труднощі, але ми звичні. За час депортації та повернення на історичну батьківщину нас так гартували… Ми роками жили впроголодь, без світла, доріг та опалення. Заради свободи готові ще потерпіти. «Нинішній» так званій владі ані силовим методом, ані погрозами і обшуками нас не заляка-ти», — розповіла нам в бесіді одна з цих героїчних жінок Криму. До речі, в перший день роботи конгресу, в ялтинському порту на маяку, розташованому на причалі для катерів, з’явилося зображення українського прапора. Тільки після полудня місцева влада схаменулася, і жовто-блакитний прямо-  кутник був зафарбований.

Враховувати релігійні особливості на військовій служби

Під час спілкування із журналістами Рефат Чубаров розповів, що в країні планується створити батальйон в складі МВС чи збройних сил України, де  були б створені умови для служби людей в залежності від їх релігійних чи етнічних особливостей.

— В збройних силах повинні бути створені умови для того, щоб кожен громадянин України, який вирішив присвятити себе захис-ту Вітчизни, бачив, що хоча б мінімально забезпечені його права. Якщо ви не їсте певні продукти, значить для вас вже слід щось продумати, якщо ви хочете проводити свої релігійні обряди, для вас також слід щось продумати, — пояснив Рефат Чубаров. Він підкреслив, що в цьому військовому формуванні не будуть служити громадяни лише однієї національності чи релігії, але якщо до українських солдат приїздять православні капелани, то, наприклад, до мусумальман має приїздити імам.

Схвалено створення непідконтрольного Росії Муфтіяту

На конгресі також обговорювалося питання створення незалежного і непідконтрольного Росії Муфтіяту (Духовний центр мусульман Криму) на материковій частині України. Ще раніш лідер крим-ськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв підкреслив, що найгірше для мусульман Криму — безпринциповий і боягузливий муф-тіят, який принижує гідність і збиває з пантелику мусульман, брехливими політичними заявами зігнаних під страхом репресій священнослужителями. Зі свого боку підконтрольний Росії Муфтіят Криму розкритикував членів Меджлісу і вже засудив створення нового Муфтіяту на території материкової України, а лідерів кримськотатарського національного руху Джемі-льова, Чубарова і Іслямова звинуватив у безбожництві. При цьому ніяк не було прокоментовано регулярні обшуки, арешти, пропажі людей і суди над кримськими татарами, які стали буденним життям півострова.

На конгресі було складене звернення, в якому за-значено, що Координаційна рада, обрана Світовим конгресом кримських татар, бачить загрозу в демонстрованому останнім часом співробітництві Духовного управ-ління мусульман Криму з деспотами, що загрожує існуванню та єдності ісламу і віруючих. Рада звертається у своїй заяві до крим-ськотатарського народу і до Меджлісу з проханням про спільну роботу, яка в боротьбі проти тиранів буде вести народ до об’єднання і згуртованості, на благо кримських татар і релігії.

Вимога — визнати депортацію геноцидом

Під час засідання координаційної ради другого Всесвітнього Конгресу крим-ських татар також були розглянуті питання, пов’язані з порушенням прав людини в Криму, збереженням та розвитком кримськотатарського народу на материковій частині України, покращенням взаємодії кримськотатар-ських діаспор по всьому сві-ту та багато інших. Конгрес проходив два дні поспіль, після чого була прийнята резолюція. В ній зафіксована низка рішень щодо національної освіти, проблем повернення на історичну Батьківщину з місць депортації, сприяння розвитку крим-ськотатарського народу, що проживає в Херсонській області та інших областях України. Зокрема, визначити потреби з питань побудови національних шкіл, дитсадків, визначення стипендії для здобуття кримськотатарськими студентами ви-щої освіти, навчання в Україні, Туреччині, Європі, Америці, а також підготувати плани реалізації цих питань, визначити потреби в релігійній сфері, а також в питаннях будівництва мечетей, медресе, встановити можливості в будівництва житла для тих, хто приїде для поселення в Херсон-ську область з місць депортації та інших районів.

Під час конгресу вирішено звернутися до Меджлісу кримськотатарського народу з приводу створення най-ближчим часом Муфтіяту на материковій Україні, діяль-ність якого буде спрямована на об’єднання кримських татар, що проживають у Схід-ній Європі та інших країнах.

У резолюції також прийнято рішення направити звернення до парламентів всіх держав про визнання геноцидом депортацію із Криму кримських татар в 1944 р.