image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Шевченко і революція: у Києві відзначили день народження поета

EP4E0892Тарас Шевченко залишається найбільш «революційним» поетом України, а також національним брендом, який буде актуальним завжди. До такого висновку прийшли учасники відкритого уроку «Шевченко: поезія і революція», що відбувся 9 березня в Українському Домі з нагоди 202-річчя від дня народження великого поета.

У дискусії взяли участь академік, директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Микола Жулинський, літературознавець Богдан Тихолоз, старший науковий співробітник Інституту української мови НАН України Галина Сюта, поет Дмитро Лазуткін та економіст і політик, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик. Також її учасниками були понад 500 студентів з 11-ти областей України.

Ідеолог заходу – голова Міжнародного Фонду культурного співробітництва Влада Литовченко – вже вдруге ініціює всеукраїнський відкритий урок Тараса Шевченка. На її думку, поезія класика – важливий елемент формування молоді і засіб представлення країни у світі.

EP4E0933«Творчість Шевченка заснована на загальнолюдських цінностях — правда, справедливість, рівність, а головне – свобода. Шевченко є поетом всесвіту. Не випадково до календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО внесена дата його народження», — підкреслила Влада Литовченко.

Ведучий дискусійної платформи актор Євген Нищук поділився спогадами про те, як на сцені Майдану сама присутність портрета Шевченка допомагала вірити в свою перемогу. Навіть тоді, коли, здавалося б, надії не було. Не даремно молодь, яка була рушійною силою революції, створювала інтерпретації образу Кобзаря на графіті й плакатах, де він був зображений із коктейлем Молотова, в майданівському шоломі або зі зброєю.

Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України, що стала співорганізатором заходу, вважає, що в «Кобзарі» є не лише заклики до боротьби за свободу, а й повноцінна програма дій для народу, який будує свою державу.

«Так, ми пройшли Майдан 2004 і 2014 років під знаком Шевченкового слова. Але «Борітеся – поборете!» — це не єдине послання поета. І я хотів би, щоб його читали не лише в революційний час. У його творах є ціла програма на майбутнє, яку треба виконати, щоб країна стала розвинутою і заможною. Це і національна єдність, і рівність усіх перед законом, і освіта як запорука ефективності держави. Усе це сказано дуже простими і близькими всім словами. І ця Шевченкова програма буде актуальною для багатьох наступних поколінь», — підкреслив Віталій Скоцик.

Академік Микола Жулинський вважає, що міфи, які безупину з’являються навколо постаті поета, є закономірними – їх викликає масштаб особистості.

EP4E0699«Інститут літератури, який я представляю, завершив 6-томну Шевченківську енциклопедію, яка нараховує близько 7000 статей. Кожен том – це тисяча сторінок, і однак умістити все, що відомо про Шевченка, неможливо. Таку високу постать важко осягнути. Важливо, що кожне нове покоління намагається по-своєму пізнати Шевченка, зробити його «своїм», провести через свої почуття і своє сприйняття», — підкреслив Микола Жулинський.

Львівський літературознавець Богдан Тихолоз вважає, що Шевченко першим вийшов на Майдан.

«Звісно, маю на увазі Майдан внутрішній, територію гідності і свободи. І моє покоління відкрило його саме на Майдані, почуло його там, коли голосом Сергія Нігояна було промовлено: «Борітеся — поборете». Коли ми бачимо мужню Надію Савченко, ми розуміємо значення Шевченкових слів: «Караюсь, мучуся, але не каюсь». Шевченко створив Україну ще тоді, коли її як держави не було», — додав Богдан Тихолоз.

Також в Українському Домі була представлена виставка, в якій зібрано художні роботи 200 дітей-фіналістів конкурсу «Мій Шевченко». З піснями на вірші Шевченка виступили народна артистка України Марія Бурмака, народний артист України Анатолій Паламаренко у супроводі DJ KeY, гурти «ТАРУТА» і «ТАРТАК».