image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Плата за землю

h_tVDMgWcRk8Esvf5mBFQedpO0C9H2ZwuX_Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України, а справляння земельного податку здійснюється згідно тринадцятому розділу Податкового кодексу України.

Відповідно Земельному кодексу використання землі в Україні є платним і об’єктом плати за землю є земельна діляна.  Податковий кодекс встановлює, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Власники землі та землекористувачі сплачують податок за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, а підставою для нарахування податку є дані державного земельного кадастру.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування – не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації.Зокрема, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2, а для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить 1,433.

Зокрема,Податковий кодекс встановлює категорії окремих громадян,які звільняються від плати за землю:

  • інваліди першої і другої групи;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Але слід зазначити, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється тільки на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

—   для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;

— для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

у селах — не більш як 0,25 гектара,

в селищах — не більш як 0,15 гектара,

в містах — не більш як 0,10 гектара;

для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;

для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.

Податок громадянами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, але не пізніше 29 серпня поточного року. Громадянами  у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квітанцією про приймання податкових платежів.