image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Оплата вчинюваних державними нотаріусами нотаріальних дій

Міністерство-юстиції-УкраїниВідповідно до вимог статті 19 Закону України «Про нотаріат» (далі – Закон) державні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством. Розмір ставок державного мита, а також підстави звільнення від його сплати встановлені Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93.          Також, вищевказана норма Закону визначає, що за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також технічного характеру справляється окрема плата у розмірах, що встановлюються відповідним головним управлінням юстиції.

По Запорізькій області державні нотаріуси нараховують плату за додаткові послуги правового та технічного характеру відповідно до Тарифів та Положення про порядок надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру (далі Положення), затверджених відповідними наказами Головного управління юстиції у Запорізькій області від 28.02.2011 № 220/05 та № 211/05.

Ознайомитися з зазначеними вище нормативно-правовими актами можливо на офіційному сайті Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (web: http://justzp.gov.ua/), а також на інформаційному стенді в приміщенні будь-якої державної нотаріальної контори.

Відповідно до пункту 3 Положення перед наданням правової допомогти, а також послуг технічного характеру державні нотаріуси зобов’язані надати роз’яснення щодо умов їх оплати.

Згідно вимог пункту 6 Положення плата за надання правової допомоги та послуг технічного характеру здійснюється шляхом безготівкового перерахунку на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства у встановленому чинним законодавством порядку.

Також, треба зазначити, що відповідно до вимог пункту 8 Положення кожен державний нотаріус веде окрему відомість обліку коштів, отриманих за додаткові послуги правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними, а також послуги технічного характеру (надалі по тексту – відомість), в якій зазначається вид наданих послуг та сума, що стягнута за їх надання.

Додатково, звертаємо увагу, що як державні так і приватні нотаріуси при вчинені нотаріальних дій стягують обов’язкові платежі за проведення відповідних перевірок та реєстрацій в Єдиних та Державних реєстрах Інформаційної системи Міністерства юстиції України.

Розмір плати та випадки звільнення за проведення відповідних перевірок та реєстрацій встановлюються нормативними актами про ці реєстри.

Також, тексти окремих нотаріальних документів, визначених в частині третьої статті 34 Закону України «Про нотаріат», викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів. Згідно вимог підпункту 10.5. пункту 10 Прикінцевих положень Порядку ведення Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 04.11.2009 № 2053/5, витрати, пов’язані з використанням бланків, відшкодовують особи, щодо яких або в інтересах яких вчинені нотаріальні дії. На сьогоднішній день вартість одного спеціального бланку нотаріальних документів становить 6 грн. 00 коп.

Крім того, що відповідно до вимог статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на нерухоме майно підлягає обов’язковій державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.

За державну реєстрацію прав справляється адміністративний збір у розмірі, визначеному статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Підпункт 1.19. пункту 1 глави 2 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі – Порядок) встановлює вимогу щодо обов’язку нотаріуса видати сторонам правочину письмову довідку про розмір плати за вчинення відповідної нотаріальної дії.

Аналогічна вимога визначена положеннями підпункту 3.29. пункту 3 глави 10 розділу ІІ Порядку, а саме: у разі заведення спадкової справи та встановлення складу спадкового майна нотаріус надає спадкоємцю письмову довідку щодо переліку документів, необхідних для оформлення спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину, із зазначенням розміру плати за вчинення відповідних нотаріальних дій. Така довідка має бути підписана нотаріусом та скріплена його печаткою.

Таким чином, перед тим, як видати громадянину квитанцію для сплати коштів за надання правової допомоги, за послуги технічного характеру, а також квитанції для сплати всіх інших обов’язкових платежів, які мають бути стягнуті з громадянина, нотаріус має роз’яснити порядок та умови нарахування плати.

 

Провідний спеціаліст відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області                                                          Євгенія Бондаренко