image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ СМЕРТІ

Міністерство-юстиції-УкраїниКожен з нас у житті стикається з втратою близьких людей. В цей важкий час важливо не розгубитися та своєчасно зареєструвати смерть померлих у відповідний термін з пред’явленням необхідних документів. 

Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Реєстрація смерті особи, оголошеної судом померлою, а також факту смерті, установленого в судовому порядку, провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Смерть особи, яка померла в дорозі (у потягу, на судні, у літаку та ін.), може бути зареєстрована в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрація смерті осіб, що померли в слідчих ізоляторах або установах виконання покарань, у яких ці особи трималися або відбували покарання, провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану за останнім місцем проживання до взяття під варту або засудження осіб чи за місцезнаходженням установи.

Якщо заява про державну реєстрацію смерті надійшла після закінчення року з дня настання смерті, то державна реєстрація провадиться за місцем проживання заявника.

Слід пам’ятати, що державна реєстрація смерті проводиться не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров’я або судово-медичної установи, — не пізніше п’яти днів.

Хто має право зареєструвати смерть?

Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, його сусідів, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров’я, де настала смерть, та інших осіб.

Державна реєстрація смерті іноземців та осіб без громадянства проводиться на загальних підставах з дотриманням вимог законодавства України. При цьому документи (паспорт, довідка про смерть тощо), складені на іноземній мові, мають бути перекладені на українську мову та засвідчені нотаріально.

Які документи необхідно подати для державної реєстрації смерті?

Особа, яка звернулась для державної реєстрації смерті, повинна пред’явити на своє посвідчення паспорт або паспортний документ. Відсутність зазначеного документа не є підставою для відмови в реєстрації смерті.

Підставою для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть форми N 106/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024;

б) фельдшерська довідка про смерть форми N 106-1/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024;

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть форми N 106-2/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України, у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятору, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Якщо померлий мав паспорт або паспортний документ, а також військово-облікові та пільгові документи, то орган державної реєстрації актів цивільного стану, який реєструє смерть, вилучає їх і в цих документах проставляє відповідний штамп про смерть власника. Непередача зазначених документів померлих не є перешкодою для реєстрації смерті.

Державну реєстрацію смерті провадять міські, районні, міськрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану Запорізької області, а також 278 сільських та селищних рад. Державна реєстрація смерті провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану Запорізької області кожного робочого дня.

Після проведення державної реєстрації смерті орган державної реєстрації актів цивільного стану видає відповідне свідоцтво та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради видається довідка для отримання допомоги на поховання.

Якщо людина померла на тимчасово окупованій території України, як зареєструвати смерть на території України?

        Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Цивільно процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, який набрав чинності 24.02.2016 року, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду на підконтрольній легитивній владі  України.

Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільно процесуальним кодексом України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану виконує таке рішення у день надходження.

 

Головний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Мащенко О.Г.