image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Примусове виконання рішень приватними виконавцями

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayini2 червня 2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про виконавче провадження» (набирає чинності одночасно з набранням чинності Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», тобто з 05.10.2016, крім статей 8, 9 та положень, що стосуються діяльності приватних виконавців, які вводяться в дію через три місяці з дня набрання чинності цим Законом, тобто 05.01.2017).

Даним Законом передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Примусовому виконанню рішень підлягають такі документи :

  1. виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
  2. ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
  3. виконавчий напис нотаріусів.
  4. посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій.
  5. постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
  6. постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом
  7. рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
  8. рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України.
  9. рішень (постанов) суб’єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.

Приватні виконавці здійснюють примусове виконання рішень згідно цього Закону, крім випадків:

  1. рішень про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною.
  2. рішень, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету.
  3. рішень, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону.
  4. рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи.
  5. рішень адміністративних судів та рішень Європейського суду з прав людини.
  6. рішень, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності.
  7. рішень про виселення та вселення фізичних осіб.
  8. рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена.
  9. рішень про конфіскацію майна.
  10. рішень, виконання яких віднесено цим Законом безпосередньо до повноважень інших органів, які не є органами примусового виконання.
  11. інших випадків, передбачених цим Законом та Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Начальник відділу судової роботи  та міжнародного співробітництва  Головного територіального управління  юстиції у Запорізькій області  Г.Ю.Лютая