image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Устрій Європейського суду з прав людини

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayiniВідповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( далі – Конвенція ) для забезпечення дотримання Високими Договірними Сторонами їхніх зобов`язань за Конвенцією та протоколами до неї створюється Європейський суд з прав людини ( далі – Суд). Він функціонує на постійній основі.

Суд складається з такої кількості суддів, яка відповідає кількості Високих Договірних Сторін. Судді повинні мати високі моральні якості, а також мати кваліфікацію, необхідну для призначення на високу суддівську посаду, чи бути юристами з визнаним рівнем компетентності. Судді беруть участь у роботі Суду в особистій якості.

Упродовж строку своїх повноважень судді не можуть займатися жодною діяльністю, що є не сумісною з їхньою незалежністю, безсторонністю або з вимогами щодо виконання посадових обов’язків на постійній основі.

Судді обираються Парламентською Асамблеєю від кожної Високої Договірної Сторони більшістю поданих голосів за списком з трьох кандидатів, запропонованих відповідною Високою Договірною Стороною.

Судді обираються строком на дев’ять років. Вони не можуть бути переобрані. Строк повноважень суддів спливає, коли вони досягають 70-річного віку. Судді обіймають посаду доти, доки їх не замінять, проте вони продовжують вести ті справи, які вже є в їхньому провадженні.

Жодний суддя не може бути звільнений з посади, якщо тільки інші судді більшістю у дві третини голосів не ухвалять рішення про його невідповідність установленим вимогам.

Суд має канцелярію, функції та організація якої визначені Регламентом Суду. У випадку коли Суд засідає у складі одного судді, Суду надають допомогу доповідачі, які діють під керівництвом Голови Суду. Вони входять до складу канцелярії Суду.

Для розгляду переданих справ Суд засідає у складі одного судді, комітетами у складі трьох суддів, палатами у складі семи суддів і Великою палатою у складі сімнадцяти суддів. Палати Суду створюють комітети на встановлений строк.

За клопотанням пленарного засідання Суду Комітет Міністрів може, одностайним рішенням і на встановлений строк, зменшити кількість суддів у палатах до п’яти.

Коли суддя засідає одноособово, він не розглядає жодної заяви проти Високої Договірної Сторони, від якої цього суддю було обрано.

Суддя, обраний від Високої Договірної Сторони, яка є стороною у справі, за своєю посадою є членом палати або Великої палати. У разі відсутності такого судді або якщо він не може брати участь у засіданнях, Голова Суду вибирає зі списку, поданого заздалегідь цією Стороною, особу, яка засідає як суддя.

До складу Великої палати входять також Голова Суду, заступники Голови, голови палат та інші судді, яких визначено відповідно до Регламенту Суду. Якщо справа передається на розгляд до Великої палати згідно зі статтею 43 Конвенції, у Великій палаті не може засідати жодний суддя з палати, яка постановила рішення у справі, за винятком голови палати і судді, який засідав від заінтересованої Високої Договірної Сторони.

Провідний спеціаліст сектору  з питань забезпечення діяльності Урядового уповноваженого у справах  Європейського суду з прав людини   Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області

Ксенія Щурова