image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Енергоефективність: від мрії – до реальності

У Запоріжжі пройшов інформаційний марафон на тему: «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громадам. Успішні історії Запоріжжя».

В заході взяли участь спеціалісти і журналісти нашої та східних областей України, керівник Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні»Діана Корсакайте, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності Юрій Шафаренко, директор Проекту USAID з питань комунікації та зв`язків з урядом.Віра Ілляш. Від приймаючої сторони в марафоні взяли участь Володимир Буряк, міський голова м. Запоріжжя, Сергій Мішок, перший заступник міського голови та Вадим Демченко, представник КП «Запорізьке енергетичне агентство».

На початку зустрічі міський голова Володимир Буряк та керівник Проекту Діана Корсакайте зазначии, що, завдяки успішній співпраці міста Запоріжжя, Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» та Держенергоефективності, активній роботі міської ради ми маємо і вражаючі досягнення і чималий досвід роботи у підвищенні енергоефективності, використанні альтернативних джерел енергії у секторі бюджетних будівель (школи, дитсадки, лікарні), який вартий уваги та поширення.

Перший енергетичний план для Запоріжжя був розроблений в 2013 році. Сьогодні, серед 36 міст-партнерів Проекту USAID, Запоріжжя – най-успішніший партнер, за оцінкою Діани Корсакайте. За допомогою Проекту завдяки ефективній співпраці проведено понад 100 енергоаудитів в основних секторах муніципальної інфраструктури та розроблено План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2030 року (ПДСЕР). Ґрунтуючись на результатах досліджень, міська влада зосередила зусилля на секторах централізованого теплопостачання, термомодернізації громадських будівель, управлінні твердими відходами та використанні альтернативної енергії.

Одним з прикладів спільних зусиль є інвестиційний проект з реалізації енергоефективних заходів в 60 бюджетних будівлях м. Запоріжжя, серед яких 53 освітні заклади та 7 закладів охорони здоров`я. На підставі розроблених ТЕО (техніко-економічних обгрунтувань), 16 млн. євро включено до основного переліку для фінансування Європейським інвестиційним банком, починаючи з 2018 року. Втілення цього проекту дозволить поліпшити умови перебування в цих закладах дітей та дорослих і, водночас, скоротити споживання теплової енергії до 60%.

За 2017 рік в рамках реалізації Муніципального енергетичного плану Запоріжжя проведено термомодернізацію будівель дитячих навчальних закладів (ДНЗ) №100 «Гармонія», №126 «Суничка», №144 «Запорожець», №186 «ІСКРА», розпочали термомодернізацію в двох закладах охорони здоров`я та в школі № 102. Впроваджуються проекти переведення об`єктів бюджетної сфери – медичних установ ЗОЗ «Пологовий будинок № 3» та КУ «Міська клінична лікарня №1» на альтернативні види палива від модульних котелень на пелетах.

Водночас продовжується розвиток програми використання вторинного тепла від підприємств металургійної галузі для забезпечення гарячого водопостачання районів міста в міжопалювальний період, що вивільнило за 2017 рік 15,5 млн.м.куб. природного газу та зменшило викиди парникових газів у навколишнє середовище на 5,3%. В рамках реалізації міської цільової програми «Вікна» встановлено більш ніж 2000 енергоефективних вікон в закладах освіти, та більше 1000 – в закладах охорони здоров`я. За програмою «Світло» на вулицях міста встановлюються сучасні світлодіодні світильники та оновлюються електромережі. 96% житлових будинків забезпечені тепловими лічильниками.

Після впровадження заходів Плану дій сталого енергетичного розвитку місто має зменшити споживання паливно-енергетичних ресурсів на муніципальних об`єктах не менш ніж на 20% та досягти зменшення традиційних видів палива за рахунок відновлюваних джерел енергії на 20% та на 20% зменшення викидів парникових газів.

Учасники марафону мали змогу вочевидь побачити успішні історії Запоріжжя, побувавши на об`єктах, де завершено модернізацію. Це дитячий садок №100. В рамках ПДСЕР міста в садку проведено реконструкцію, встановлено ІТП, сучасну систему рекуперації, нові мережі, вікна. В результаті чого споживання теплоенергії знизилося втричі.

Інший приклад – в будівлі міської лікарні №1 відкрито біопаливну котельню та встановлено нові вітчизняні котли, які працюють на пелетах з лушпиння соняшника, що допоможе економити до 500 тис. куб.м газу щорічно. В свою чергу, пелети виробляють вітчизняні олійно-жиркомбінати з власних відходів.

Отже, наше місто в рамках всеукраїнської програми енергоефективності вже почало використовувати та розвивати відновлювальну енергетику, і це вже сьогодні дало переконливі результати. Водночас – цей досвід — надихаючий приклад для інших громад області. Бо ж за великим рахунком – це питання енергетичної незалежності України.

Олена Морозова