image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

5 жовтняцього року Петру ФедоровичуБолбочану, військовому діячучасів Української революції 1917-1921 років, виповнюється 135 років з дня народження.

16:08 01.10.2018

П.Ф.Болбочан народився 1883 року в с.Геджев Бессарабської губернії(тепер – с.Ярівка Чернівецької обл.) в родині православного священика. У 1905 році закінчив Кишинівську духовну семінарію. Але вирішує стати військовим і в1909 року закінчує Чугуївське піхотне юнкерське училище.

Тут він  організував український гурток для поширення рідного слова, за що його ледь не виключили. Врятувало тільки те, що він відмінно вчився.Підчас Першої світової війни офіцерП.Болбочанза виявлену хоробрість був  нагороджений чотирма орденами і двома медалями.

В роки Української революції стає одним з найталановитіших воєначальників: з листопада 1917 р. — командир полку Армії УНР, потім – дивізії. 35-літній полковник в квітні 1918 р. очолив Кримську групу військ, яка визволила від більшовиків Олександрівськ (тепер – Запоріжжя) і Мелітополь. Завдяки таланту командира, майже без втрат,  штурмом був взятий добре укріплений Чонгарський міст. Населення Криму, натерпівшись від терору червоногвардійців, радо зустрічали українські війська. При підтримці цивільних і безпосередній участі озброєних загонів кримських татар війська УНР звільнили Джанкой, Сімферополь і Бахчисарай. Це булаперша велика перемога армії УНР, під впливом якої командувач Чорноморським флотом Росії адмірал М.Саблін 29 квітня 1918 р. о 16:00 віддав наказ: “Флоту підняти український прапор”.

Кримський похід Запорізької дивізії став справжнім тріумфом українського війська, продемонстрував його здатність до реалізації складних військових операцій, виявив блискучий талант полковника Петра Болбочана, як здібного воєначальника.

Діана Євтушенко, вихованка гуртка «Юні краєзнавці» БДЮТ,

Учениця 9 класу Новомиколаївськоїзш І-ІІІст.