image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

24 жовтня Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

фото взято с сайта: https://mammyclub.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D1%8F/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0

Поліомієліт повертається. Що робити?

Сьогодні ми забули, що таке поліомієліт. Більше ніж 35-40 років тому пам’ятали, але тепер забули. І пам’ятали, можливо, тому що зустрічали на вулицях  покалічених від цього захворювання людей. Людей, які хворіли на поліомієліт в дитинстві і залишилися  каліками на все життя.

Жива вакцина проти поліомієліту була створена під керівництвом американського вченого Альберта Себіна в 1957 році, але масове виробництво вакцини і перші клінічні випробування живої поліовакцини, зробленої зі штамів Sjebina, були організовані в Радянському Союзі. СРСР була першою країною, де розпочалось масове використання цієї високоефективної вакцини, яка через декілька років практично ліквідувала в країні поліомієліт. Вакцина виготовлена в Радянському Союзі, була експортована в 60 країн по всьому світу і допомогла ліквідувати великі спалахи поліомієліту у Східній Європі та Японії. Ця вакцина стала головним знаряддям, яке використовується в міжнародній кампанії по викорінюванню поліомієліту.

Завдяки живій вакцині проти поліомієліту світ за відносно невеликий час став практично вільним від цього захворювання, яке визивало в свій час епідемії. І Україна у 2002 році отримала статус країни, вільної від поліомієліту.

На сьогодні, Всесвітньою  організацією охорони здоров’я у світі офіційно визначено 3 країни , ендемічні по поліомієліту: Пакистан, Афганістан, Нігерія.

Але Україна, на жаль, може стати четвертою в цьому списку. 30 червня і 7 липня 2015 року захворіли  гострими млявими  паралічами двоє дітей, які проживають на Закарпатті. У вересні 2015 року, від захворілих паралічами дітей виділені віруси поліомієліту. Після вивчення вірусів в міжнародній референс-лабораторії м.Гельсінкі, було визначено, що це — два вакциноспоріднені штами поліовірусу, і вони на 20% та 26% відповідно володіють властивостями «дикого» поліовірусу (вірусу, який у минулому викликав епідемії поліомієліту по всьому світу).

Крім того, був зроблений висновок, що такі віруси циркулюють в Україні вже декілька років. Оскільки за кожний рік вільної циркуляції в недостатньо імунному суспільстві вірус набуває 10% властивостей «дикого» поліовірусу, то легко обчислити, що через 7-8 років в Україну може повернутися поліомієліт, спричинений справжнім «диким» вірусом.

На просте запитання — чому вірус має можливість циркулювати  в Україні і змінювати свої властивості – можна дати чітку відповідь: тому що в країні через багаторічне низьке (менше 50%) охоплення дитячого населення щепленнями проти  поліомієліту, відсутній необхідний імунний прошарок. А в малоіммунному суспільстві вірус має можливість проходити тривалі пасажі через організми нещеплених осіб і «повертати » властивості «дикого» (патогенного) штаму.

В Україні у жовтні 2015 року оголошено спалах поліомієліту. Єдиними  реальними і ефективними заходами щодо усунення спалаху є щеплення живою поліомієлітною вакциною не менше  95%  підлеглого дитячого  населення. Щоб зупинити циркуляцію вірусу, в Україні протягом 2015-2016 років проведено три тури масової імунізації проти поліомієліту і, як наслідок, спалах локалізований та ліквідований.

До відома, коли в Ізраїлі у 2013 році зі стічної води був  виділений «дикий» вірус поліомієліту, протягом 2 тижнів всі 100% підлеглі бути вакциновані оральною поліомієлітною вакциною і захворювання серед людей вдалось уникнути.

У будь-якій країні, де виявляється «дикий» або мутований (як Україні в 2015 році) вірус поліомієліту як у людей, так і в зовнішньому середовищі, проводяться турові імунізації (від 2 до 5 турів, в залежності від рівня щеплення дитячого населення). Тільки ця міра може не дати розгорнутися поліомієліту.

На сьогодні по Національному Календарю щеплень дитина до 18 років повинна отримати 6 щеплень проти поліомієліту, із них перші два – інактивованою поліовакциною, останні – живою оральною поліовакциною. Якщо використовуються комбіновані вакцини, які в своєму складі мають інактивовану поліовакцину, то дитина може отримати до 4-х щеплень цими комбінованими вакцинами та, відповідно, отримати не дві, а чотири дози інактивованою поліовакциною. Тривалий час в Україні був дефіцит в інактивованій поліовакцині, що не дозволяло своєчасно розпочати вакцинальний комплекс. На даний час як Україна, так і наша область, забезпечені інактивованою поліовакциною, забезпеченість живою оральною поліовакциною також цілком достатня, тому залишилось головне – привести свою дитину до лікаря та отримати щеплення.

Будь-яка стаття, будь-яке повідомлення переслідує конкретну ціль. Мета цієї статті – не просто агітація за вакцинацію. За законом батьки мають право відмовитись від щеплень своїм дітям. Але ми вважаємо, що у кожного з батьків повинно бути розуміння ситуації. Хочемо звернути увагу на те, що Ви — батьки, бабусі, дідусі — всі вакциновані, всі захищені проти поліомієліту. Прочитайте спеціальну інформацію щодо поліомієліту — там написано, що сприйнятливість до поліовірусу універсальна. Однак найбільш уразливі вікові групи  — це діти, тому що вони не мають імунітету. Згадайте наслідки паралітичного поліомієліту і потім вирішуйте — щепити чи не щепити своїх дітей. Зараз у Вас є вибір. Але зараження вірусом поліомієліту дитині вже вибору не залишить.

Колерова М.Є., завідувачка відділенням організації епіддосліджень Запорізького  обласного лабораторного Центру МОЗ України