image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Скарбниця району: наполовину повна чи порожня?

12:00 20.12.2018

Видатки районної бюджету наступного року значно перевищують доходи. Такий кошторис затвердили депутати на 27-ій сесії районної ради.

Затвердили з великим дефіцитом

Начальник фінансового управління райдержадміністрації Наталя Супрун

розповіла, що заплановано власних доходів загального і спеціального фондів на рівні понад 60 млн. грн. Та пояснила: цих коштів не вистачить, щоб у повному обсязі профінансувати витрати. Конкретна сума дефіциту бюджету не називалась, але за деякими видатковими статтями фінансування вистачить лише на половину з необхідних коштів.

— Щодо технічних працівників у нас поки що в бюджеті заплановано 50% зарплатні, енергоносії по охороні здоров’я і школах також заплановано у сумі 50% від загальної потреби, по дитсадках і закладах культури — це субвенція, яку ми передаємо до сільських рад, виділено від мінімальної потреби 80%, — пояснила Наталя Супрун.

Не у повному обсязі заплановано і фінансування районних програм. Головний фінансист району уточнила, що бюджет розраховувався, зважаючи на реальні доходи цього року, а також без врахування деяких надходжень з обласної скарбниці й інших джерел. Тож впродовж 2019 року бюджет району буде переглядатися, зважаючи на реальні показники надходжень, і, можливо, поступово податки та збори перекриють прогалини за витратними статтями.

На кілька донорів — десятки споживачів

На сесії депутати також внесли зміни до бюджету та перерозподілили кошти поточного року. Чимало нарікань та дебатів викликала пропозиція розподілити 150 тис. грн. з вільних залишків районної скарбниці на погашення заборгованості з заробітної плати комунальному підприємству Фруктового.

Сільські голови один за одним висловили протест щодо витрачання коштів районного бюджету на не нагальні потреби сільських рад.

— Чому фінансові питання знову вирішують, не порадившись з нами? Ми заробляємо ці кошти на своїх територіях, а хтось їх витрачає, — зазначив Андрій Єрмоленко.

А Новомиколаївський сільський голова Євген Таланов зауважив, що комунальники та сільська рада мають самостійно вирішувати проблеми свого підприємства, бо інші сільські ради роблять саме так, не залучаючи до цього процесу кошти районного бюджету.

— Ми своє комунальне підприємство банкротували декілька разів, щоб, нарешті, налагодити його роботу… Це підприємство (комунальне підприємство Фруктового) звикне до того, що ми туди раз виділили гроші, вдруге виділили гроші, — обурився сільський голова.

Як зауважують сільські голови, їх позиція обумовлена тим, що збирають податки на території в повному обсязі, а відповідно і поповнюють районний бюджет одні й ті ж сільські ради. Інші ж не хочуть псувати відносини із місцевими підприємцями та закривають очі на ухиляння від податків. Такої ж думки дотримуються і деякі депутати. Зокрема, Василь Масалабов зазначив, що на території населених пунктів Фруктовської сільської ради є близько  13 тис. га сільгоспугідь, і йому незрозуміло, куди витрачаються податки з цієї землі. Також він висловив припущення, що, можливо, просто господарства не сплачують всі збори. Долучився до цих дебатів і депутат Микола Кишко.

— Ми живемо наразі в районі в різних вагових категоріях… Один грошики виводить, а інший платить (податки), — не змовчав народний обранець.

Вирішили не провокувати  надзвичайну ситуацію

Фруктовський сільський голова Любов Снігір пояснила, чому комунальному підприємству необхідні ці кошти.

— Це потрібно на погашення заборгованості із зарплатні Фруктовському комунальному підприємству. У зв’язку з тим, що департамент будівництва Запорізької облдержадміністрації не передав нам на баланс очисні споруди. Хоча там вже завершена реконструкція, вони все ще не передані. А за електроенергію ми сплачуємо з бюджету сільської ради та бюджету комунального підприємства.

Були у залі й ті народні обранці, які просили підтримати виділення коштів. Тому що у разі, коли, наприклад, через борг сільські комунальники не вийдуть на роботу, це обернеться екологічною катастрофою, бо, окрім іншого, ці спеціалісти обслуговують й очисні споруди. Такі думки висловили, зокрема, Олександр Перцевий, Олександр Мордик, Сергій Сметанін та Іван Гринців. А Олександр Стасюк, який довгий час очолював місцевий підрозділ служби з надзвичайних ситуацій, зауважив, що краще дотриматися одного з головних принципів рятувальників та запобігти ймовірному зливу не-очищених стоків у річку.

Після гучних перемовин та докорів, більшість депутатів підтримали виділення коштів, але підкреслили: це було востаннє.

Потурбувалися  про обіди школярів  та підбили підсумки роботи

Затвердили народні обранці і нові ціни на обіди для школярів 1-4 класів та учнів пільгових категорій. Таким чином, у новому році на харчування однієї дитини з районного бюджету буде виділятися 15 грн. в день, до цього витрачали 10 грн. А ось в школах Новенської, Семенівської та Астраханської сільських рад обід коштуватиме 25 грн., бо кожна з цих сільських рад виділяє ще 10 грн. з сільського бюджету.

На сесії була прийнята низка районних програм, зокрема, нова редакція програми соціально-економічного та культурного розвитку Мелітопольського району. Під час засідання голова Мелітопольської районної ради Олександр Мордик звітував про роботу райради за 2018 рік. У підсумку свого виступу він наголосив, що, незважаючи на різні політичні погляди, народні обранці працювали весь рік злагоджено та спільними зусиллями вирішували низку питань життєдіяльності соціальної сфери району.