image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Замість зарплатні — обіцянки

11:28 28.02.2019

«Хочемо не існувати, а жити», «Зарплату треба сплачувати» . Плакатами з такими написами зустрічали працівники Державного підприємства дослідного господарства «Відродження» директора Віктора Жолудя, який не виплачує селянам заробітну плату вже третій місяць. Свій протест щодо порушення трудового законодавства люди висловили 21 лютого.

Борги з шістьма нулями

Загальна заборгованість по підприємству складає близько одного мільйона гривень. Для всього села Відродження однойменне господарство — основний роботодавець. Люди доведені до відчаю, бо для більшості сімей — це єдиний прибуток.

— У мене і чоловік, і син працюють у «Відродженні», у нас немає «лівих» доходів, я теж працюю тут. Ми не знаємо, що нам робити. Донька ходить до школи, кожного дня якісь гроші треба дати з собою, — бідкається працівниця Олена Мусійчук .

— Ми просто втомилися, розумієте? У мене дві доньки навчаються в школі, треба що-небудь із собою кожного дня дати. За які гроші? Вони кажуть : «Тато, купи цукерок», а у мене просто немає такої можливості. Що нас, хочуть примусити шини палити? Прийшов новий керівник — ми залишились біля розбитого корита, — каже водій підприємства Яків.

І дійсно, про які цукерки може йти мова, коли люди купують продукти у сільському магазині в борг, та й там вже «не пишуть у зошит».

— Це ще добре, що ми живемо в селі. Я ще можу якусь курку зарубати, у борг взяти в магазині. Хоча вже все — у магазині і хліба в борг не дають. Може, хтось і скаже, що в мене морда широка, але ж їсти хочеться всім, — не може стримати емоцій сторож Яків Валентинович.

Конструктивного діалогу не вийшло

Директор Віктор Жолудь, який у грудні 2018 очолив підприємство, на запитання працівників переважно від-мовчується та звинувачує попередників.

— Ви ж самі розумієте, що вами створені умови, що ми не можемо зараз виплатити зарплату. Ви ж самі розумієте, що, коли я прийшов на підприємство, тут вже була заборгованість (мається на увазі кредиторська), а ви ще й автомобіль купили, — невпевнено зауважив він Мико-лі Дмитрову, який викону- вав обов’язки директора у 2018 році.

На це колишній виконувач обов’язків директора і теперішній заступник директора Микола Дмитров відповідає, що він не тільки виплачував зарплату, а й розвивав підприємство. Він також зауважив, що кредиторська заборгованість була, її періодично гасили, але підприємство працювало і обов’язки перед працівниками виконувались.

— Так, ми купували техніку: посівні комплекси і трактори, і у тваринництві чимало зробили. Я не розумію, чим створені умови, тим, що ми купили машину? Так ми і зарплату виплачували, — стверджує він.

В свою чергу селяни із ностальгією згадують, як вони працювали у недалекому минулому при попередніх керівниках.

— Все нам виплачували регулярно — і аванс був, і зар-плата. Претензій взагалі ніяких, — каже водій Яків.

— Краснопер Віктор Петрович був, Микола Іванович був — не було проблем, декілька разів затримували виплати на 10 днів, і все. А так і зарплату, і аванс видавали. У бригаду купували трактори, комбайни, все було, — зауважує Олена Мусійчук.

Після нетривалого діалогу з працівниками Віктор Жолудь обіцяв виплатити борги до кінця лютого і, ймовірно, не витримуючи докорів співро-бітників, пішов геть. Працівники обурювались і порівнювали директора з ображеним першокласником. Таку поведінку колектив просто не розуміє.

Обіцянкам люди не вірять

Слід зазначити, що з приводу заборгованостей на підприємстві, Віктора Жолудя викликали на районну комісію з питань погашення заборгованостей. Її голова та перший заступник голови райдержадміністрації Андрій Фесик поспілкувався з селянами і запевнив: вони не залишаться сам на сам із проблемою.

Микола Дмитров стверджує, що згідно з законодавством майже весь прибуток підприємство віддає державі, і так триває чимало часу, але зарплату працівники отримували, а підприємство розвивалось.

Заступник директора підраховує, що наразі для погашення боргів з заробітної плати та на весняно-польові роботи необхідно близько 10 млн. грн. Як вихід із ситуації він бачить взяття кредитів під майбутній врожай, механізм форвардних закупівель або інші варіанти та стверджує: головне — щоб директор почав шукати вихід із ситуації, але поки що зрушень ніяких.

Співробітники «Відродження» не вірять обіцянкам нового керівника, що у лютому побачать зарплату, тому просили Віктора Жолудя написати розписку, але він відмовився і сховався від людей у своєму кабінеті.