image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Запрошення є, а пандусу на дільниці немає

12:27 27.03.2019

Менше тижня лишилося до дня виборів. Позавчора ми отримали свої запрошення на вибори. І, начебто, нічого складного — прийти 31 березня з паспортом на виборчу дільницю та віддати голос за свого кандидата. Так, як на мене, це просто. Але, як виявляється, дуже складно для тих, в кого є проблеми з пересуванням.

Насамперед, складнощі виникають тому, що місця для розташування дільниць вибиралися, в основному, ще за часів Радянського Союзу, коли ніхто не брав до уваги потреби людей з інвалідністю. Звісно, зараз дуже важко знайти щось містке і захищене, що більше підходило б для розміщення дільниць, ніж приміщення шкіл, училищ, вишів.

За роки незалежності влада змінила ставлення. В нашому місті саме зараз перебудовують тротуари та під’їзди, роблячи їх більш доступними для людей з інвалідністю, стежать за наявністю пандусів на новобудовах. Але все ж таки неможливо все змінити одночасно, і не всі об’єкти, що стали приміщеннями для дільниць, стоять в списку цих першочергових перебудов. Бо переважна більшість цих приміщень — навчальні заклади, а інклюзія в освіті робить лише перші кроки.

Тому не дивно, що з 9 дільниць, на які ми зайшли, лише на трьох побачили пандус, на який реально заїхати інвалідним візком.

В ЗОШ №7 на сходинках є полози, але кут, під яким вони розташовані, настільки великий, що людина у візку ніколи не зможе цими сходами піднятися. І відсутність поручнів з іншого боку ще зменшує їх доступність.

В ліцеї № 19 сходів перед дверима немає, але є вони при вході на територію навчального закладу і всередині помешкання — при відсутності пандусу, полозів та поручнів.

Тобто з 9 дільниць лише 3 є такими, на які людина з інвалідністю зможе потрапити без сторонньої допомоги. А з загального переліку дільниць міста на 11-ти місцем голосування є другий поверх (при відсутності ліфтів).

Звичайно, виборча комісія не є власником цих помешкань і не може змінити ситуацію з їх доступністю. Але, можливо, на наступні вибори є сенс подумати над вибором інших приміщень?

Також цілком зрозуміло, що всі, хто бажає проголосувати, зможуть це зробити вдома за допомогою виїзних комісій. Ті, хто постійно не здатний пересуватися самостійно, отримають відповідну позначку в списку виборців. Ті ж, хто тимчасово втратив цю можливість, або в кого дані ще не потрапили до відповідних установ і позначка у списку відсутня, мають подати заяву та довідку від лікаря до виборчої дільниці. Для цього треба, щоб хтось з родичів чи близьких відніс їх до виборчої дільниці. Зробити це треба до 29 березня, і краще не зволікати: членам виборчих комісій треба ще перевірити ці дані і завітати до таких виборців у гості.

Все наче просто. І проголосувати зможуть усі. Але багато хто з цих людей хотів би не просто поставити галочку, не виходячи з дому, а приєднатися до своїх співвітчизників і відчути важливість та урочистість моменту для країни. Хотілося б, щоб вони могли це зробити разом з нами і без перешкод.