image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Зустріч, яка згладжує гострі кути

13:39 19.07.2019

18 липня в Новобогданівській школі пройшла зустріч “за круглим столом” між представниками селищних рад Мелітопольського району. Тема зустрічі: «Гострі кути об’єднання громад».

На базі редакції газети «Новий день» цього року було створено дискусійний майданчик для діалогу з громадськістю щодо вирішення актуальних  питань, які турбують суспільство Мелітопольського району та Мелітополя. Проект втілюється в рамках проекту «Посилення економічної самостійності та цінності місцевих медіа для місцевої громади» Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні та ГО «Українська асоціація медіа бізнесу»

Це вже четверта  зустріч. Раніше були розглянуті такі теми, як «Наступність у навчанні ДНЗ і початкової школи в період реформування освіти в Мелітопольському районі»,  «Перспективи професійних навчальних закладів та працевлаштування молоді» і тема розвитку зеленого туризму на Мелітопольщині.

Тема, що обговорювалася в Новобогданівці, зараз дуже актуальна, оскільки всі громади району саме перебувають у процесі об’єднання або, як Новобогданівська об’єднана територіальна громада, починають жити по-новому. В ході зустрічі планувалося порушити гострі питання формування бюджету громад, проблеми кадрів, освіти та роботи у старостинських округах. У присутніх з’явилась можливість поділитися досвідом та задати питання, що їх турбують.

На зустріч зібралися представники Мелітопольської районної ради, Новобогданівської, Новомиколаївської, Терпіннівської, Семенівської, Фруктовської, Мордвинівської, Промінівської, Світлодолинської, Новенської та Астраханської сільських рад, Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування, Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України.

 Наразі в Мелітопольському районі діє 2 громади — Новобогданівська та Мирненська — і ще 2 перебувають в процесі оформлення (Семенівська та Новенська). Вони об’єднають більшу частину району. Процес формування громад проходив нелегко. Першими у 2017 р. на такі зміни зважилися у Новобогданівській сільській раді, яка об’єдналася із сільською радою сусіднього району. Представники ОТГ поділилися з присутніми своїм досвідом, розповіли, через які проблеми пройшли і чого, на їхню  думку, треба уникати в процесі формування ОТГ.

— З самого початку були дуже великі складнощі, — говорить голова Новобогданівської ОТГ Дмитро Хлистун. — В Запорізькій області ми єдине об’єднання сільських рад,  яке рівне району. Перші півроку ми втратили в перемовинах з Києвом та Запоріжжям щодо надходження податків з території в дохідну частину нашого бюджету. Чи шкодую я про об’єднання? З самого початку було дуже важливо сформувати бюджет, який би забезпечив працездатність нашої громади. Адже тут дуже просто: якщо дохідна частина бюджету дозволяє утримувати соціальну сферу, тоді не треба скорочувати. Зараз ми рахуємо кожну копійку.

Учасники зустрічі ділилися досвідом наповнення і формування бюджету ОТГ, збереження об’єктів соціальної сфери і вирішення проблем, які виникають.

Адже, крім представників Новобогданівської  ОТГ, глави і члени інших сільських рад зараз напередодні об’єднання і мають пройти тим самим шляхом, який вже подолали їхні Новобогданівські колеги.

Зустріч тривала майже 3 години і весь цей час обговорення проблем об’єднання громад не припинялося. Причому, звучали голоси і з критикою об’єднання.

— Мелітопольський район піддавався критиці з приводу того, що в районі реформа гальмується, що не поспішають. На мій погляд, — зазначив голова Мелітопольської районної ради Олександр Мордик, — критикувати за це не варто. Не правильно створювати громади, а потім розбиратися, наскільки це буде виправдано і поліпшить життя нашого населення. Те, що реформа потрібна і повноваження повинні бути передані на місця, не викликає сумнівів. Те, що громади мають бути спроможними — теж ніяких сумнівів. Але інтереси людей і територій виявляються не завжди на першому місці. Так не повинно бути.

Під час «круглого» столу присутні прийшли до висновку, що процес об’єднання громад вже не зупинити, але необхідно внести ряд змін в законодавчу базу, що б громади відчували більше позитивних змін. Також сільські голови Мелітопольського району заручилися підтримкою представників Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування та Асоціації міст України в Запорізькій області, які обіцяли всіляко допомагати в створенні ефективних ОТГ.

Голова районної ради Олександр Мордик подякував присутнім, а завершила зустріч редакторка газети «Новий день» Діляра Кудусова:

— Дуже цінним було те, що фахівці із Запоріжжя приїхали і змогли відповісти на всі питання. Сподіваюся, що зустріч буде корисною для вас, що ви почули, дізналися щось важливе для вашої подальшої роботи. А дискусійний майданчик газети «Новий день» і надалі буде продовжувати роботу на території ваших сільських рад.