image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Зусилля з порятунку Молочного лиману: проблеми і перспективи

Міністерство екології України вперше за роки існування держави надало кошти на порятунок Молочного лиману та будівництво біля нього сучасного екоцентру. Підрядники сподіваються до кінця року виконати 2-ий етап проекту Приазовського національного природоохоронного парку та остаточно відкрити промоїну.

Озираючись на минулі роки

Раніше Молочний лиман був пов’язаний з Азовським морем природною протокою на території Приазовського району. Але вона була знищена в часи Другої світової війни. Зараз Молочний лиман наповнюється водою за допомогою штучно створеного з’єднувального каналу поблизу смт Кирилівка Якимівського району і має потребу в регулярному розчищенні русла.

В часи СРСР за промоїною доглядав колгосп «Сини моря». Від стану промоїни залежали безпосередньо і виконання плану з вилову риби, і статки рибалок. Канал, що з’єднує Азовське море з Молочним лиманом, дозволяв камбалі, калкану і пеленгасу нереститися в лимані, а після цього повернутися назад у море.

Але в період перебудов колгосп поступово біднішав, змінювалися власники господарства, і їм вже було не до промоїни, що вимагала вкладення чималих зусиль і коштів для забезпечення проточності. Бо кожен черговий шторм замулює її піском. Свою негативну роль також зіграли систематичні порушення норм меліорації, відсутність місцями буферних зон між полями і Молочною річкою, яка також поповнювала лиман прісною водою. Лиман став міліти, негативно змінився відсоток солоності води. Молоде покоління вже й не пам’ятає про існування рибколгоспу «Сини моря», через відсутність води в лимані один за одним припинили свою діяльність раніше популярні дитячі оздоровчі табори, розташовані в соснових гаях на березі лиману. І тут стали бити на сполох екологи.

Боротьба за збереження природи

Молочний лиман — одна з унікальних природних пам’яток нашого краю. Він входить до складу природно-заповідного фонду України і є гідрологічним заказником загальнодержавного значення, а також рибогосподарською водоймою. Саме тут природою створені виняткові умови для нересту і нагулу пеленгаса, калкана та інших цінних видів риб. Молочний лиман — це унікальна природна колиска для біоресурсів Азовського моря і рай для орнітологів. І все це зараз під постійною загрозою зникнення. Лиман поступово обмілів до критичного стану. Завдяки небайдужості екологів і громадськості була піднята на загал проблема обміління Молочного лиману.

Також у 2012 році з ініціативи народного депутата України, члена профільного комітету Верховної Ради з питань екології Євгена Балицького і при його безпосередній фінансовій підтримці, громадський рух «Врятуємо Молочний лиман» власними силами почав розчищення промоїни. Акція набула широкого розголосу, привернула увагу журналістів і влади до цієї екологічної проблеми. Роботи стартували в березні, починали з флешмобів. До активістів приєдналися рибалки, працівники літніх оздоровчих таборів, місцеве населення. Одночасно працювала техніка, яка за період проведених робіт вивезла від 200 до 400 тис. кубометрів піску і землі. Влітку 2014 року було відкрито дві промоїни: головна і канал менших розмірів з боку Олександрівського лиману. У Молочний лиман було запущено близько 50 тисяч мальків осетра, камбали Глоса, судака. Пеленгас заходив на нерест самостійно. Знову ожило узбережжя лиману, відкрилося кілька оздоровчих таборів.

— У 2015 році ми вже налагодили роботу, риба прижилася, стала розмножуватися, ми продовжували підтримувати канал в нормальному робочому стані. Але тут почалися перешкоди, — згадує колишній народний депутат Євген Балицький. — Спочатку, за розпорядженням Запорізького губернатора громадським працівникам, що займаються розчищенням промоїни, заборонили вивезення піску, який вже нікуди було дівати, всі береги каналу були повністю ним засипані, а потім надійшла вимога прибрати з промоїни техніку. Промоїну толком не чистили, солоність у лимані підвищувалась, рівень води почав знижуватися. Стала гинути риба.

З 2015 року знову Молочний лиман став міліти, а проблеми з каналом, що об’єднував його з морем, не вирішувалися.

— Ми весь цей час били на сполох, писали в різні інстанції, я постійно виступав на засіданні комітету з екології Верховної Ради, на сесії Запорізької обласної ради, звертався по допомогу до губернатора, — розповів Євген Балицький. — Був підготовлений проект з розчищення Молочного лиману на суму 1,4 мільйона гривень. Цих грошей вистачило б на підтримку нормального стану з’єднувального каналу. На жаль, обласна влада нас не почула. Ситуацію запустили. І для вирішення проблеми вже необхідна була значно більша сума. Але Молочний лиман для нашого регіону дуже важливий. Для прилеглих земель — вологою, що випаровується з його поверхні і осідає на землі у вигляді туману і роси. Це для нашої посушливої ​​зони ризикованого землеробства просто необхідно. Знову ж таки, лиман — це риба. Рекреаційна зона. Робочі місця. Оздоровчі табори на узбережжі цієї водойми. Заручилися підтримкою колег з народних обранців, разом з громадськістю, екологами, всім світом підняли проблему Молочного лиману!

Є фінансування – є надії

Слід відзначити, що спільними зусиллями мети досягли, цього року, вперше за весь час існування, держава виділила кошти на порятунок Молочного лиману.

Головний держінспектор рибоохороного патруля №1 Геннадій Румянцев

— Азовська кефалева риба — нині розкіш навіть для браконьєрів, її зараз у нас практично немає. Через відсутність з’єднання з природним нерестилищем, яким був наповнений Молочний лиман, вже порушено на 2-3 роки життєвий цикл пеленгасу і камбали. Риба йде з цих місць на пошук інших, потрібних їм для нересту, — розповідає головний держінспектор патруля №1 Бердянського територіального відділу Управління Азовського водного басейну Геннадій Румянцев. — Східні вітри і шторми постійно закривають промоїну, зараз розпочалися роботи поряд, але за планом вода в лиман піде не раніше нового року. Цю проблему слід вирішувати на самому високому рівні. Хочу також відзначити: якщо 80% екологічної катастрофи пов’язано з обмілінням лиману, то 20% — це засмічення прибережних територій відпочиваючими. І тут особлива виховна роль відведена як Національному екологічному парку, так і громадськості.

А роботи вже йдуть повним ходом. За проектом Приазовського Національного природоохоронного парку почалося будівництво з’єднувального каналу між Молочним лиманом і Азовським морем, який буде понад 2000 м в довжину, шириною 100 м і 2 м глибини. Проектом передбачено, що на вході в гирлі будуть побудовані дві гідротехнічні споруди довжиною 160 м, які зі сходу і з заходу захистять його від хвиль та замулення піском.

За словами директора Приазовського національного природоохоронного парку Дмитра Воловика, на це буде витрачено понад 50 млн. грн., ще 33 млн. грн. підуть на створення сучасного екоцентру на березі Молочного лиману. Він займе більше 600 кв. м. У споруді буде розташований величезний екран з роздільною здатністю 4 К, який дасть огляд на 360 градусів. На всю Україну заплановано будівництво тільки чотирьох таких центрів з найсучаснішим обладнанням, де буде проводитися наукова і просвітницька робота в сфері охорони навколишнього середовища та природних ресурсів.

— Молочний лиман був і залишається місцем гніздування багатьох видів птахів, нерестилищем та місцем для нагулу цінних порід морських риб. Крім того, тут зустрічається 14 видів рідкісних рослин і тварин, занесених до Червоної книги України. Завдяки розчищення з’єднувального каналу, вдасться врятувати від зникнення цю унікальну затоку, яка по праву вважається перлиною в Таврійських степах, — підкреслив керівник Приазовського національного природоохоронного парку Дмитро Воловник.

Проект був розроблений ще в 2012 році, але добитися його фінансування було дуже складно. В листопаді минулого року ПНПП отримав вперше гроші на реалізацію першого етапу будівництва. У цьому році Міністерством екології, завдяки численним зверненням екологів та наполегливості народних депутатів, які об’єднали зусилля, перераховані необхідні за проектом кошти на порятунок Молочного лиману і розпочато другий етап будівництва.

Минулого тижня відбулася чергова зустріч голови Кирилівського селищного голови Івана Малеєва з представниками компанії ТОВ «Бердянськбудтрест», відповідальних за виконання робіт. На зустрічі, окрім перевірки якості робіт, було підтверджено домовленість про прискорення та завершення до кінця року будівництва промоїни. Тоді є надія, що наступного року риба повернеться на нерест до Молочного лиману.

Також зі свого боку активісти запевнили, що масові акції з очищення територій пляжів від сміття стануть традиційними. Бо вже є досвід їх проведення і підтримка від Кирилівської сільради та Приазовського національного парку. До акції вже приєднуються мелітопольські і запорізькі студенти, громадські організації. Всі ці спільні зусилля влади та громадськості дадуть можливість зберегти унікальну природну територію України.