image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Земля на продаж — для держави програш

В перші дні жовтня кілька сотень наших земляків долучилися до протесту проти законопроекту №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Тобто запроваджує ринок землі. На думку мелітопольських аграріїв, він не відповідає інтересам українців та несе пряму загрозу національній безпеці України.

Законопроект, проти якого протестують, допускає купівлю землі сільськогосподарського призначення юридичними особами, засновниками яких можуть бути іноземні громадяни. Це суперечить ст. 13 Конституції України, в якій ідеться про те, що земля — власність українського народу. Як розпоряджатися нею, має вирішувати сам народ через всеукраїнський референдум. Окрім того, допуск іноземців на ринок землі ставить у невигідне становище вітчизняний малий та середній аграрний бізнес, який не зможе конкурувати з іноземним капіталом.

— Ситуація в нашому суспільстві така, що людям стало все одно, — каже голова асоціації фермерів Запорізької області Анатолій Довгань. — Всі країни захищають свої національні інтереси, а ми допускаємо до влади людей, яких не цікавлять інтереси України. Міністр Милованов чітко сказав в інтерв’ю, що йому Україна була не потрібна, доки він не прийшов до влади. Він займався бізнесом. Тобто людині, яка керує Україною, Україна не потрібна була. То до чого ми прийшли? До безвідповідальності кожного громадянина України. Так можна віддати не тільки землю, а й жінку, і дочку, і кого хочеш. Що ми за люди такі?

Від Запорізької області на акції протесту в Києві було приблизно 500-600 чоловік, від Мелітопольського району — 72-74 чоловіка. Це не багато, але це лише перший крок.

— Коли ми, аграрії, подивилися, що вже настав край, за яким нас немає, ми вирішили поїхати до Києва і сказати: «Схаменіться!»- продовжує Анатолій Довгань. — Поки ми мирно розмовляємо. Це був попереджувальний страйк. Цього разу ми добилися зустрічі представників аграріїв з головою агрокомітету у Верховній Раді та з міністром розвитку економіки, сільського господарства та торгівлі Тимофієм Миловановим. Єдине, що вселило надію в аграріїв — це те, що президент призначив омбудсмена, який безпосередньо відповідатиме за події з землею України. Це людина, яка безпосередньо пов’язана з землею. Його батьки працюють на землі, і він не прихильник продажу землі.

Позиція учасників акції: відкликати законопроект та відправити на доопрацювання із залученням представників агросектора та громадськості. Вони впевнені, що Україні не потрібен ринок землі, а тільки обіг. І головними в ньому повинні бути місцеві громади і люди, які живуть і працюють на цій землі. І ні в якому разі навіть мова не повинна йти про те, щоб до української землі долучилися іноземці чи іноземні компанії.

— Ми самі можемо обробляти землю, і ніхто нам тут не потрібен, — вважає Анатолій Григорович. — Якщо в нас не буде землі — в нас нічого не буде. Ми порахували, що вартість державної землі, якої більше мільйона гектарів, можна відбити на оренді за 5 років. А ми хочемо її просто продати. Україна може за 10 років вийти на місце світового лідера поставки харчування. Ми вже займаємо перше місце в світі по олії. А наші люди їдуть за кордон працювати! Переробляйте зерно в крупи, борошно все переробляйте! В нас аграрно-індустріальна країна. То ж треба наповнити її, але нікому це робити. Ми самодостатня країна. І не треба нарікати на когось. У владі ті люди, яких ми туди привели. Треба думати не тільки про себе, а й про нащадків.

Аграрії хочуть прямого діалогу з президентом, щоб він прямо сказав, що буде з землею. Потрібні гарантії та запобіжники, які не допустять продажу землі.