image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Причина посухи — розстріл хмар?

12:45 29.05.2013

Вже декілька років в районі точаться суперечки щодо використання градозахисної техніки садівничими підприємствами. Сільгоспвиробники, які вирощують зернові, та селяни вважають, що саме градозахисні роботи є причиною посухи.    

В нараді взяли участь сільгоспвиробники, очільник району, а також керівництво Кримської воєнізованої служби з активним впливом на гідрометеорологічні процеси, яка проводить роботи.

Голова Мелітопольської райдержадміністрації Євген Любцов наголосив, що необхідно розставити крапки в конфлікті та вирішити його раз і назавжди.

Хмари розганяють на законних засадах

Першим виступив начальник Кримської воєнізованої служби Микола Сирота, який розповів, що спеціальна техніка використовується лише для нейтралізації градових хмар, які науковці знаходять за допомогою професійного обладнання. Після цього установка вистрілює в них реагент на основі йодованого середовища. «Наш реагент проникає в хмару і складає конкуренцію тим градинам, які там перебувають. Внаслідок цього замість однієї градини в 2-3 сантиметри, утворюється 10, 20 або 30 дрібних градин, які випадають в атмосферу та перетворюються на дощ», — пояснив Микола Сирота. За словами спеціалістів Кримської воєнізованої служби, негативного впливу на екологічний стан території, де проводяться роботи, немає.

Це ж підтверджують і розслідування екологічної прокуратури м. Сімферополя, які проводились двічі. Микола Сирота наголосив, що дослідження Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту надали висновок, що в місцевості, де проводяться градозахисні заходи, кількість опадів збільшується до 30%.

Щодо порушення санітарних норм, то тут у спеціалістів також відсутні зауваження до служби. Це підтвердив начальник Таврійського міжрайонного управління держсанепідслужби у Запорізькій області Андрій Мануйленко.

У кожного своя правда

Але слова начальника воєнізованої служби та спеціалістів райСЕС не вдовольнили присутніх. Приватний підприємець, депутат Мелітопольської районної ради Микола Димура розповів про результати своїх досліджень роботи градозахисних установок: «Я трішки вивчав роботу цих установок. В 70 роках їх створили в Америці для боротьби з торнадо та ураганами, спалили чотири штати, а потім відновлювали екологію протягом 20 років…».

Сільгоспвиробники та населення впевнені, що постріли в хмари є причинами відсутності дощу: «Заходить хмара з Херсону, чую постріл — все, її розірвало: одна частина пішла десь у Веселівський район, друга — в інший бік. А над нами ясно», — обурюється Микола Димура. На що Микола Сирота зазначає, що в світі ще не вигадали технології, яка б могла розірвати хмару.

Садівники, в свою чергу, не погоджуються з  точкою зору хліборобів та наголошують, що свій врожай зберігатимуть будь-яким способом.

«Ми не стріляли 100 років тому, щоб розігнати хмари, в той час посухи все одно були, навіть доводилося худобу виганяти в інші області…Ми    уклали угоди на ці послуги, тому що в 2005 році на першому відділенні побило градом весь врожай, все лежало, 1500  тонн черешні просто не стало…», — наголосив заступник директора державного підприємства дослідне господарство «Мелітопольське» Юрій Єрещенко.

По закінченні засідання була створена районна комісія під головуванням стажиста на посаду заступника голови райдержадміністрації Валерія Апостолова. Основним її завданням є вивчення впливу градозахисних заходів із залученням відповідних служб та  спеціалістів.

Розганяють хмари чи відлякують птахів?

Наразі в Мелітопольському районі угоди з Кримською воєнізованою службою з активним впливом на гідрометеорологічні процеси підписані з двома підприємствами: державним підприємством ДГ «Мелітопольське» та ТОВ ВКФ «Мелітопольська черешня». За інформацією воєнізованої служби, протягом травня цього року градозахисні заходи підприємствами проводились лише тричі: 19 травня — 11 пострілів, 21 травня — 4 та 25 травня — 12. Хоча населення скаржиться, що тільки протягом одного дня можна почути до 30. Районна комісія звернулася за роз’ясненням до керівництва садових господарств. Було з’ясовано, що постріли дійсно лунають, але їх призначення зовсім інше. Директор ТОВ ВКФ «Мелітопольська черешня» Іван Гринців пояснив, що для відлякування птахів використовується спеціальна пропанова пушка.

Працює вона на основі зрідженого газу, який поступово накопичується в приладі, після чого за визначений проміжок часу лунає звук, схожий на постріл — це дозволяє відлякувати пернатих шкідників. Інтервал пострілів може коливатися від однієї до двох хвилин, у тиху погоду постріли чути на відстані до п’яти кілометрів. Слід зазначити, що ця установка переміщується в різні частини саду, працює вона протягом всього сонячного дня.

Тимчасовий мораторій

28 травня представники ініціативних груп Мелітопольського, Приазовського та Якимівського районів обговорили питання використання градозахисних установок із заступником голови Запорізької облдержадміністрації Сергієм Грачовим, після чого було вирішено накласти мораторії на градозахисні заходи терміном на один місяць. Тим часом, за словами голови Мелітопольської райдержадміністрації Євгена Любцова, робоча комісія продовжить свою роботу, до Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту вже відправлено лист з проханням провести дослідження впливу діяльності Кримської воєнізованої служби з активним впливом на гідрометеорологічні процеси.