image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

ШЕВЧЕНКО І ХОРТИЦЯ

З ініціативи просвітян Запорізького обласного об’єднання «Просвіта» імені Тараса Шевченка в Запоріжжі 20 та 21 липня 2013 року відбулися урочистості, присвячені сто сімдесятій річниці з дня перебування Тараса Шевченка на Запорожжі та острові Хортиця. шевченко

Декілька сотень учасників у святковому вбранні і вишиванках з портретом Тараса та рушниками пройшли містом урочистим ходом від площі Фестивальної до «Груші Булатів» — місця, де Шевченко жив, перебуваючи на Запорожжі. Біля груші відбулася урочиста святкова творча частина.

Урочистості почалися з виконання всіма присутніми духовного гімну України на слова Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». У вступному слові голова Запорізьких просвітян Олег Ткаченко привітав усіх, хто прийшов розділити з громадою позитивний святковий настрій. Пан Олег подякував також всім, хто у цей день не зміг безпосередньо бути на заходах, але подумки був з нами, незалежно від відстані: «Йдучи до Тараса, ми йдемо до самих себе. Пізнаючи Шевченка, ми пізнаємо себе. Адже тільки та людина може називатися Людиною з великої літери, яка, пізнавши Світ, пізнала себе і відповідно до цього пізнання отримала щастя та радість буття. Тому ми, українці, пишаємося тим, що споріднені кровно з таким велетом духу, титаном слова і діла, пророком українського народу Тарасом Шевченком. Сьогоднішні урочистості є знаковою подією не тільки для мешканців нашого міста, але й в цілому для всього українства. Адже Тарас Шевченко, як яскрава зірка, світить нам дороговказом на велике майбуття».

Далі були привітання фольклорно-обрядового колективу «Оріана», ансамблю «Надвечір’я» з села Водяне Кам’янко-Дніпровського району, місцевих поетів, бардів, солістів, активних просвітян і гостей. Всі у своїх виступах-вітаннях славили Тараса Шевченка, декламували та співали пісні на його слова, або на власні слова, які були присвячені нашому духовному генію, Запорозькому краю та Україні.

Перед завершенням учасники урочистостей прийняли рішення звернутися до органів влади, місцевого самоврядування та просвітян Запорізького краю з такими проханнями: напередодні 200-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка привернути додаткову увагу до «Груші Булатів», яка пам’ятає Тараса Шевченка, і, наскільки це можливо законодавчо, розширити та закріпити охоронні заходи щодо її збереження. Також серед прохань — допомогти Запорізькій «Просвіті» з організацією встановлення гранітного меморіального каменя, на якому зазначити, що саме у цьому місті жив майже два тижні Тарас Шевченко; сприяти проведенню Запорізькою «Просвітою» 20 липня 2014 року біля «Груші Булатів» Шевченкового фестивалю; запропонувати спеціальному сайту «Найстарші знакові дерева України» розмістити інформацію про «Грушу Булатів».

По завершенню урочистостей біля «Груші Булатів» просвітяни на двох автобусах відвідали Дніпрові пороги. А саме, Ненаситець – колись Ревучий Дід-поріг, біля якого сто сімдесят років тому зупинявся Тарас Шевченко, пішки мандруючи Запорозькими землями на острів Хортицю, та інші місця Запорозької Січі, які розташувалися на Великому лузі.

Наступного дня просвітяни пройшлися островом Хортиця Тарасовою стежкою і на високій скелі біля Січових воріт провели урочисте вшанування Тараса Шевченка. Знову звучала поезія та пісні на його вірші. Місцеві автори та гості з Дніпропетровська, Львова та Карелії виконували власну поезію. А по завершенні для всіх бажаючих була проведена цікава екскурсія: «Стежками Хортиці, де ходив Тарас».

Чекаємо всіх наступного року.

Відповідальний секретар Запорізької «Просвіти» Галина Єгорова

Фото Любов Орлової та Галини Єгорової