image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Питання працевлаштування постає щодня

12:02 12.12.2013

У вівторок в приміщенні Мелітопольського районного центру зайнятості був проведений круглий стіл на тему «Реалізація в районі соціальних ініціатив Президента України щодо стимулювання підвищення зайнятості населення та створення нових робочих місць». За даними МРЦЗ, цього року в районі було створено понад 500 нових робочих місць. Найактивніше вони створювались на територіях Костянтинівської сільради (понад 130), а також Новомиколаївської (34), Новобогданівської (23) та Новгородківської (20) сільських рад. 

Очолили захід голова МРДА Євген Любцов та його заступник Д. Єрмоленко. До обговорення теми були залучені директор МРЦЗ О. Тємних, начальник управління соціального захисту населення Ю. Масленніков, перший заступник начальника управління ПФУ А. Фесик, головний держінспектор з питань праці у Запорізькій області І. Гончарова, а також керівники районних підприємств та керівники сільських територій.

питання [1600x1200]Учасники круглого столу обговорили актуальні проблеми з питань реалізації в районі соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення зайнятості населення, збереження існуючих та створення нових робочих місць, легалізації соціально-трудових відносин.

Центр зайнятості працює за високими стандартами

Голова райдержадміністрації Євген Любцов на початку обговорень підбив загальні підсумки щодо стану на ринку праці Мелітопольщини. Він зазначив, що на ринок праці суттєво впливає загальний економічний стан території. Другий поспіль неврожайний рік призвів до того, що переважна кількість сільгосппідприємств (головних роботодавців нашого району) пішли шляхом скорочення робочих місць, впровадження сезонних робіт та переходу на неповний робочий день. Саме через це і рівень звернень селян до служби зайнятості за рік зріс майже на 30% у порівнянні з 2012 роком. Проте, зазначив голова району, в районному центрі зайнятості гідно впоралися із збільшенням числа безробітних.питання2 [1600x1200]

— Наш районний центр зайнятості зараз працює на такому рівні, що будь-який безробітний, навіть з відділеного села, може знайти роботу, яка б йому підійшла, — зазначив Є. Любцов. — Якщо раніше центр зайнятості міг пропонувати вакансії лише у межах району, то наразі їх можливості охоплюють всю країну. Безробітні за бажанням можуть безкоштовно підвищити свою кваліфікацію або ж здобути нову, популярну на ринку праці, професію. Сучасні технології, які застосовують спеціалісти МРЦЗ, вражають. Це дійсно європейський рівень роботи.

Центри реабілітації дають шанс працевлаштуватися

Розповідаючи про працевлаштування громадян уразливих категорій, начальник управління соцзахисту населення Юрій Масленніков зазначив, що багато в чому цей показник залежить від активності людей. Окрім можливостей, які інвалідам надає центр зайнятості, управління соцзахисту також пропонує шляхи працевлаштування. А якщо бути точнішими — управління допомагає громадянам певних категорій опанувати нові професії, що, безумовно, підвищить їх цінність на ринку праці та примножить шанси на здобуття робочого місця.

Так, люди з обмеженими фізичними можливостями можуть за направленням управління соціального захисту пройти навчання на базі спеціалізованих центрів професійної реабілітації. Запорізька область найактивніше співпрацює з трьома такими центрами: в Бердянську, Євпаторії та л. Лютіж Київської області. Для інвалідів там створені чудові умови для проживання та навчання, забезпечується харчування та потрібний догляд. На жаль, зазначає Ю. Масленніков, серед мешканців Мелітопольщини дуже мало охочих до такого навчання. Хоча ті, хто скористався такою можливістю, не жалкують та прагнуть повернутися до центрів.

Соціальні виплати — шлях до утриманства?

Торкнувшись теми різноманітних соціальних виплат, Ю. Масленніков підкреслив, що система надання цих виплат потребує ретельного перегляду. Бо, отримуючи пільги та виплати, люди перестають прагнути влаштуватися на роботу.

— У всьому світі жити на соцвиплати — соромно, а у нас люди цим ще й хизуються, — констатував Ю. Масленніков. — Якщо він отримує пенсію по інвалідності 949 гривень, субсидію на комунальні послуги та ще якісь певні виплати, то для чого йому працювати? Люди розуміють, що легше жити на соцвиплати, ніж працювати.

Присутні погодилися, що дуже багато в таких випадках залежить від самих людей. Проте, на жаль, сама система соцвиплат підштовхує людей до статусу утриманців.

Так, Костянтинівський сільський голова Леонід Біленький обурений ставленням багатодітних батьків до так званих «дитячих» грошей:

— Я не проти, якщо в багатодітній родині хтось з батьків працює, виплачувати такій родині гроші. Але ж якщо з обох сорокарічних батьків жоден не працював ні єдиного дня у своєму житті… Чому ми маємо годувати утриманців? Ким виростуть діти в таких родинах?

Нові робочі місця оплачуються державою

Багато часу присутні приділили темі створення нових робочих місць. Начальник відділу взаємодії з роботодавцями МРЦЗ Наталя Черкашина нагадала, що бажаючі можуть скористатись програмою компенсації єдиного соціального внеску за новостворене робоче місце. Якщо на підприємстві створене нове робоче місце, якщо протягом року до цього підприємство не скорочувало працівників, і на це місце наймається людина, яка перебуває на обліку центру зайнятості з категорії соці-ально незахищених, то протягом року підприємство отримує повну компенсацію ЄСВ, незалежно від розміру заробітної платні  такому працівнику.

А перший заступник начальника управління пенсійного фонду Андрій Фесик нагадав про ще один варіант такої компенсації. Протягом року передбачена компенсація 50% єдиного соцвнеску тим підприємствам, які на новостворених робочих місцях виплачують робітникам зарплатню не меншу за три мінімальні зарплати.

Відносини слід вдосконалювати 

Підбиваючи підсумки круглого столу, його учасники погодилися, що накопичений досвід співпраці роботодавців, органів влади та районного центру зайнятості дозволяє вирішувати проблеми зайнятості населення, стабілізувати ринок праці, проте є можливість підвищити ефективність такої співпраці. Для цього слід вдосконалювати партнерські відносини, розробляти спільні програми, спрямовані на покращення рівня працевлаштування населення. Зокрема, було прийняте рішення стимулювати підприємства до створення нових робочих місць на умовах компенсації ЄСВ, а також пропагувати серед безробітних програми з підвищення кваліфікації та перенавчання, сприяти залученню безробітних до підприємницької діяльності тощо.