image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Державна реєстрація народження

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayiniПорядок державної реєстрації народження врегульовано статтею 13 Закону України „Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 02.12.2010 р. № 2756-VI та гл. 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Мін’юсту від 24.12.2010р. №3307/5 зі змінами).

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені форми документів, що видаються закладами охорони здоров’я, які підтверджують факт народження.

Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються:

— паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків або одного з них;

— паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;

— документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері).

Якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік — батьком дитини за заявою будь-кого з них.

Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини про визнання батьківства.

Жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, можуть подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про визнання батьківства до народження дитини. У такому випадку до зазначеної заяви додається довідка закладу охорони здоров’я про вагітність жінки.

Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім’я та по батькові — за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

При різних прізвищах за письмовою згодою батьків дитині присвоюється прізвище батька чи матері або подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ.

У заяві про присвоєння дитині подвійного прізвища батьки зазначають, з якого прізвища — батька чи матері — повинно починатися прізвище дитини.

Власне ім’я дитини визначається за згодою батьків. Власне ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір’ю дитини.

При державній реєстрації народження дитині може бути присвоєно не більше двох власних імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько.

По батькові дитині присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне власне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них на вибір батьків.

По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за власним іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Якщо при державній реєстрації народження дитини відомості про батька внесені за заявою матері, то разом із свідоцтвом про народження дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першою статті 135 Сімейного кодексу України для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, а виконавчими органами сільських, селищних та міських (крім міст обласного значення) ради видається довідка про державну

реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першою статті 135 Сімейного кодексу України для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

З 22 грудня 2015 року у місті Запоріжжі запроваджено пілотний проект по видачі свідоцтв про народження у пологових будинках.

Працівники Орджонікідзевського, Ленінського, Шевченківського та Хортицького відділів державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції по прийому документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини, та видачі ними свідоцтва про народження безпосередньо у закладах охорони здоров’я, де приймаються пологи.

Кожного дня з вівторка по п’ятницю з 09-00 до 10-00 години працівники Орджонікідзевського, Ленінського, Шевченківського та Хортицького відділів державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції відділів державної реєстрації актів цивільного стану безпосередньо у пологових будинках № 3, № 4, № 9 та обласному перинатальному центрі Запорізької обласної ради приймають від мам, які народили дитину, документи, які необхідно  для реєстрації народження дитини.

Після оформлення цих документів у відділі державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтво про народження наступного дня видається в пологовому будинку.

Таким чином, батькам новонародженої дитини не потрібно приходити у відділи державної реєстрації актів цивільного стану з питання державної реєстрації народження дитини.

Медвідь Наталія Олександрівна, Провідний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області