image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ШЛЮБУ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ ВЕБ-ПОРТАЛУ

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayiniШлюбом за законодавством України є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Шлюбні відносини в Україні врегульовані Сімейним кодексом України, а також іншими  законодавчими та нормативними актами, які, зокрема, визначають підстави та порядок виникнення шлюбу. Слід зазначити, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Статтею 22 Сімейного кодексу України шлюбний вік для жінки та чоловіка визначений у вісімнадцять років.

Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджено Кабінетом Міністрів України.

Жінкою та чоловіком особисто подається заява до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за бажанням, а також на обрану ними дату для державної реєстрації шлюбу. При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт.

Якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника повинні бути нотаріально засвідчені.

Повторний шлюб реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану за умови пред’явлення особами, які раніше перебували в шлюбі, документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов’язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов’язками як майбутніх подружжя і батьків, з обов’язком повідомити один одному про стан свого здоров’я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу.

      Відповідно до статті 32 Сімейного кодексу України, у разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

Якщо наречені не з’явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність. Якщо наречені не можуть з’явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день. У такому разі строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.

За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися за місцем їх проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Статтею 34 Сімейного кодексу України визначено, що державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред’явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів або паспортних документів. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.

За заявою наречених державна реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці. Про таке бажання наречені зазначають у заяві про державну реєстрацію шлюбу.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 669-р «Про реалізацію пілотного проекту у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» та наказу Міністерства юстиції України від 27.08.2015 № 1603/5 з 07 вересня 2015 року у міському, Заводському та Хортицькому районних у місті Запоріжжі відділах державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області запроваджено пілотний проект щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет. Реєстрація користувачів веб-порталу здійснюється шляхом заповнення реєстраційної форми, у якій обов’язково вказуються такі дані: прізвище, ім’я, по батькові, логін, адреса електронної пошти.  До заяви додаються скановані копії необхідних при подачі заяви для реєстрації шлюбу документів, а саме: паспорту, у разі потреби документу про розірвання шлюбу (свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу) та квитанція про сплату державного мита.

З 01 жовтня 2016 року, відповідно до статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,  свідоцтво про державну реєстрацію шлюбу видається кожному із подружжя, а також в паспортах вже не проставляються відмітки про реєстрацію шлюбу.

Провідний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області   Е.А.Нурієва-Килимиченко