image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Особливості реєстрації шлюбу з неповнолітніми

ministerstvo-yustitsiyi-ukrayini Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

Статтею 22 Сімейного кодексу України визначено шлюбний вік для чоловіків та жінок — вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Статтею 23  Сімейного кодексу України передбачено, що право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.

За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.

Державна реєстрація шлюбу з особою, якій відповідно до Сімейного кодексу України знижено шлюбний вік, проводиться на загальних підставах.

Відповідно до пункту 16 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (зі змінами),  фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, але ще не отримала паспорт (паспортний документ), пред’являє свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, якщо від дня досягнення зазначеного віку минуло менше ніж один місяць та копію рішення суду про надання права на шлюб.

У такому випадку в графі «Для відміток» актового запису про шлюб зазначаються назва суду, яким постановлене дане рішення, номер та дата його постановлення.

Міністерством юстиції України у 2015 році запроваджено пілотний проект щодо подання заяв  у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет. У місті Запоріжжі у міському, Заводському та Хортицькому районних у місті Запоріжжі відділах державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області запроваджено пілотний проект щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет. Реєстрація користувачів веб-порталу здійснюється шляхом заповнення реєстраційної форми, у якій обов’язково вказуються такі дані: прізвище, ім’я, по батькові, логін, адреса електронної пошти.  До заяви додаються скановані копії необхідних при подачі заяви для реєстрації шлюбу документів, а саме: паспорту, у разі потреби документу про розірвання шлюбу (свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу) та квитанція про сплату державного мита.

З 01 жовтня 2016 року свідоцтво про державну реєстрацію шлюбу видається кожному із подружжя, а також в паспортах вже не проставляються відмітки про реєстрацію шлюбу.