image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Діра в бюджеті виникла… внаслідок рішення облради

В скарбниці Мелітопольського району цього року бракує майже 17 млн. грн. Грошей не вистачає на зарплатню працівникам навчальних закладів та іншим спеціалістам бюджетної сфери, які працюють на селі. Про це йшлося під час 22-ої сесії районної ради, яка відбулася 21 червня.

Перерахували крихти
Начальник управління фінансів райдержадміністрації Наталія Супрун надала депутатам райради такі дані:
— В зв’язку з тим, що у нас зняли 16 млн. грн. додаткової дотації, яка іде на установи освіти та енергоносії сфери охорони здоров’я, залишається незабезпеченим фонд заробітної плати технічних пра-цівників по школах на чотири місяці — 8 млн. 200 тис. грн. Крім того, у нас залишається незабезпеченість по дитсадках заробітною платою трохи більше 2 млн. грн. і 1млн. 650 тис. грн. — по установах культури села. По сфері охорони здоров’я ми приблизно обрахували 3 млн. грн.,- констатувала Наталія Супрун.
Така діра в бюджеті утворилася через відмову в дотації від області, рішення про це прийняли депутати облради на початку року. Після цього народні обранці району написали звернення до обласних колег, і 3 млн. 700 тис. грн. все ж було перераховано до скарбниці району. Та це крихти у порівнянні з необхідною сумою.
Робота соціально важливих установ під загрозою
Головний фінансист району наголосила: наразі залишки коштів розподілені на нагальні потреби, але до кінця року в районі необхідну суму не знайти.
А заступник голови Мелітопольської райради Людмила Шляхтіна перерахувала ще низку вкрай необхідних витрат, на які бракує коштів.
Серед них гроші на пільгові ліки для хворих на цукровий діабет та компенсацію пільгового проїзду громадським транспортом.
Відтак, депутати районної ради знову написали листа до Кабінету Міністрів України, Запорізької облдержадміністрації та облради з проханням виділити необхідні кошти.
Якщо ж на обласному та державному рівні не перейматимуться цією ситуацією, то працівники навчальних за-кладів сіл, установ культури можуть не отримати зарплатню за 4 місяці поточного року. А це загрожує закриттям відповідних об’єктів соціальної сфери та ростом напруги у суспільстві.
Тож хочеться вірити, що обласні депутати, в першу чергу ті, за яких голосували мешканці району, долучаться до вирішення цієї проблеми і підтримають селян.
Чому необхідно скорочувати медперсонал
Депутатам довелося при-ймати при затвердженні нового штатного розпису районного центру первинної медико-санітарної допомоги доволі складне рішення. Чимало емоцій було викликано необхідністю скоротити кількість медиків. Головний лікар ра-йонного центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Тверда пояснила, що така необхідність виникла через реформування сфери охорони здоров’я та нових умов фінансування. Бо після укладання договорів із сімейними лікарями, амбулаторії отримуватимуть кошти у розрахунку до кількості пацієнтів. За ці надходження фінансуватимуться зарплатня всього медичного персоналу й всі інші видатки, пов’язані з утриманням лікувальної установи. Тож, щоб цих грошей вистачило на потреби сільської медицини, необхідно впорядкувати штатний розпис.
Олена Тверда запропонувала депутатам з майже 330 існуючих робочих місць залишити 218 штатних одиниць в амбулаторіях, фельдшер-сько-акушерських та фельдшерських пунктах. При цьому підкресливши, що в основному зменшиться кількість вакансій, а не реально працюючих спеціалістів.
— В 2013 році прийнято норми: на 1 лікаря приходиться 1200 пацієнтів, сьогодні норми змінено — 1 сімейний лікар обслуговуватиме 1800 громадян, на педіатра приходиться 900 пацієнтів, на терапевта — 2 тис. Для сімейного лікаря необхідно лише 2 медсестри. У нас були ставки лікарів-стоматологів, або зубних лікарів та акушер-гінекологів. Так як фінансування буде отримуватись лише за пацієнта і тільки при укладанні договору з сімейним лікарем, то акушери-гінекологи та стоматоло- ги не зможуть залишатися в штаті амбулаторій, — пояснила головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги».
Кількість медичних за-кладів майже не зміниться: амбулаторій — збільшиться, а фельдшерсько-акушерських пунктів поменшає на два. Один скоротять у Новому через відкриття амбулаторії, інший у Табовці. І ці питання були узгоджені з сільськими головами територій .
— Якщо ми закриваємо ФАП у Тамбовці, то за 2 місяці там не було жодного відвідувача, працівників там ми не скорочували, а просто перевели на інше робоче місце, де в них є потреба, — констатував Семенівський сільський голова Андрій Єрмоленко.
Необхідність чи примха?
Питання скорочення мед-працівників викликало бурхливі емоції у депутатів. Вони не розуміли такої необхідності.
На це народні обранці отримали пояснення, що, наприклад, стоматологи та акушер-гінекологи не входять до переліку фахівців первинної допомоги. І це стане на заваді діяльності медзакладів, бо в рамках реформи центр ПМСД має стати із комунального за-кладу комунальним некомерційним підприємством. А вже нова установа має знову отримувати ліцензії на діяль-ність та наркотичні препарати. Якщо ж у складі амбулаторій залишаться стоматологи та гінекологи, то ці документи просто не видадуть.
Що ж до стоматологів, то їм пропонують зайнятися приватною практикою, а лікування населення пільгових категорій могли б фінансувати сільради.
Також пропонували народні обранці взагалі не затверджувати новий штатний розпис. Олена Тверда зазначила, що цього можна і не робити, але тоді новозбудована Новен-ська амбулаторія взагалі не розпочне роботу, а згодом зупиняться й інші, бо грошей на їх утримання просто не буде.
У розмову на високих тонах втрутився і голова Новобогданівської об’єднаної територіальної громади Дмитро Хлистун. Він наголосив, у Новобогданівській амбулаторії 10 медсестер, а лікар лише один, і черги вишиковуються саме до лікаря. Тож сільський голова вважає, що така кількість середнього персоналу в медзакладі ні до чого.
Голова районної ради Олександр Мордик звернувся до колег та зауважив, що при будь-якому рішенні відповідальність ляже на плечі депутатів.
А тимчасово виконуючий обов’язки головно лікаря центральної районної лікарні Геннадій Ткаченко наголосив, що є можливість працевлаштувати медсестер до медустанови, але охочих не так вже й багато, бо навантаження в ЦРЛ в рази більше, ніж в сіль-ських медзакладах.
У підсумку рішення про новий штатний розпис центру первинної медико-санітарної допомоги було затверджено, його підтримали 18 депутатів із присутніх 27-ми. Таким чином, було скорочено понад 110 ставок, реально під звільнення потрапили 8 лікарів (стоматологи, акушер-гінеколог та інфекціоніст), 24 медичних сестри, 10 працівників із переліку молодшого медперсоналу та 16 інших робітників амбулаторій.