image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Гарантування вкладів – ознака цивілізованості суспільства

Розвиток сфери фінансових послуг в Україні (а коло тих, хто ними користується, доволі стрімко розширюється) неможливий без гарантування вкладів та обізнаності споживачів всіх тонкощах функціонування цієї системи. 

 Бо якщо вона працює нормально, а люди чітко знають, що їх очікуватиме, коли банківська установа перестане існувати – суспільство цивілізоване. Гарантованість повернення вкладів означає, що громадяни мають упевненість у завтрашньому дні, і несуть кошти в банк, стають інвесторами держави, фактично кредитують її розвиток.

На сторожі їх інтересів стоїть Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Система гарантування вкладів діє в Україні вже два десятиліття. За цей час розмір гарантованої суми зріс із 500 гривень у 1998 році до 200 тисяч гривень. Менш бюрократичним став для постраждалих вкладників і порядок виплати гарантованої суми.

Цими днями Фонд гарантування вкладів фізичних осіб презентував  журналістами результати опитування українських споживачів щодо обізнаності у фінансових послугах стосовно системи гарантування вкладів. Його вже вдруге проведено за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

52 % опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування, однак нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування.

Українці достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування, знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті, однак не розуміють деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким саме курсом.

Цікаво, що за останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банківських установах 55% українців, однак, попри це, вони намагаються не тримати кошти в банках, а 33 % людей тримають лише незначну частину своїх статків.

Звертає на себе увагу той факт, що зміст договору з банківською установою у процесі відкриття рахунку 38 % опитаних вивчають лише побіжно. Така безпечність може в майбутньому створити для них певні проблеми.

– Опитування допомогло визначити рівень знань та поінформованості споживачів фінансових послуг щодо системи гарантування вкладів, – зазначила, презентуючи результати Тамара Смовженко, доктор економічних наук, професор, експерт Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». – Вивчалась їхня поведінка та ставлення до банків і до заощаджень. Як свідчать результати дослідження, українці, хоча й стали, порівняно із 2015 роком, більш обізнаними щодо існування Фонду гарантування, розміру гарантованої суми відшкодування тощо, все ж не приховують, що потребують більше інформації й глибших знань. І завдання Фонду гарантування та всієї банківської спільноти цей запит на інформацію задовольнити.

Ніна Ломносова