image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

В Азовському морі — нашестя медуз

Мешканці Мелітопольщини та туристи, які відпочивають на узбережжі Азовського моря, все частіше помічають медуз, які заважають їм спокійно купатися.

Яких неприємностей можуть заподіяти ці мешканці морських вод, розповів за-ступник начальника наукового відділу Приазовського Національного природного парку Олександр Антонов-ський. Найбільш небезпечною є медуза коренерот, яку можна зустріти у водах Азовського моря.

Заступник начальника наукового відділу Приазовського національного природного парку Олександр Антоновський розповів, що коренероти переливаються відтінками блакитного і мають по краю куполу синю або фіолетову облямівку. Живляться дрібною рибою та планктонними ракоподібними.

Отрута медузи не смертельна для людського організму, але викликає опік та сильну алергічну реакцію.

— Ці медузи небезпечні, бо мають на своїх коренеподібних виростах жалючі нитки, якими отруюють здобич та роблять її нерухомою. Якщо доторкнутися до «щупальців» коренерота, то у місці контакту можна відчути пекучий, не інтенсивний, але тривалий біль, схожий на опік кропивою, — розповів Олександр Антоновський.

При зустрічі медузи у воді треба відплисти вбік або, як-що немає такої можливості, можна обережно відштовхнути її, не торкаючись жалючих ниток. Також потрібно уникати скупчень коренерота у відкритих ділянках моря.

У разі отримання опіків, уражену ділянку потрібно промити великою кількістю теплої солоної води.

— Руками, на яких є слиз медузи, не можна торкатися очей та губ, щоб запобігти подразненню слизових оболонок. У разі отримання опіків, уражену ділянку потрібно промити великою кількістю теплої води: отрута має білкову природу і при підвищенні температури вона втрачає свої властивості, — підкреслив він.

Деякі люди вважають, що отрута коренерота має цілющі властивості. Та спеціалісти спростовують ці вигадки.

А найбільш поширеною у водах Азовського моря є медуза аурелія. Як її розпізнати, розповів Олександр Антоновський.

— Аурелія менша в діаметрі, ніж коренерот, близько 15 см.  На верхній частині купола проглядається чотири кільця. Але через розмір вона не така небезпечна, як коренерот, — говорить спеціаліст.

Олександр Антоновський зауважив, що збільшення кількості медуз в Азовському морі пов’язано з підвищенням солоності води.

— Медузи призвичаїлися до життя у воді з солоністю у 30-35 проміле, але для Азов-ського моря властива солоність у 10-11 проміле. Та цього року ми спостерігаємо, що солоність води трохи зросла і складає 14 проміле. Тому ми бачимо скупчення медуз, особливо вони розповсюджені у Західній частині Азовського моря, від Кирилівки до Арабатської стрілки. А у Східній частині від Бердянська вони зустрічаються рідше, — пояснив Олександр Антоновський.

Він наголосив, що уникнути неприємностей від зустрічі з медузами можна, якщо купатися з обачністю.

Останніми роками в Азовському морі збільшується чисельність дельфінів, але більшість цих ссавців викидає на берег вже мертвими. Олександр Антоновський розповів, що впливає на цей фактор.

— На сьогодні, оскільки полювання на дельфінів забороняється, популяція цих морських зростає, але через несумлінних громадян вони проковтують пластик та інші речі, які викидаються у самісіньке море. Також дельфіни можуть потрапляти у браконьєрські сітки, під гвинти суден, — впевнений фахівець.

Спеціалісти Приазовського національного природного парку звертаються до мешканців з проханням чуйно ставитися до жителів морських глибин та не засмічувати природні багатства нашого краю.