image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

«Крылатый Мелитополь»

Книга під такою назвою була презентована в Будинку офіцерів авіамістечка 22 серпня 2018 року, напередодні святкування Дня Незалежності та Дня авіації України.

Книга містить в собі широку інформацію з історії військово-транспортної та спортивної авіації в місті Мелітополі — від славнозвісного У-2, на якому підкорювали небо тисячі сміливців у минулому столітті, до сучасного, відомого в усьому світі потужного Іл-76. Це результат тривалої копіткої праці членів правління Громадської організації «Спілка краєзнавців Мелітопольщини» Володимира Різника, Тетяни Полухіної, Валерія Блюмського та Валерія Сакуна.

Ініціатором проекту був засновник і перший голова Спілки краєзнавців Володимир Різник, але, на жаль, тримати книгу в руках йому не судилося — відправивши разом з колегами матеріали до видавництва, він несподівано пішов з життя. Незважаючи на деякі ускладнення в зв’язку з цим, робота була успішно завершена, і ось тепер — слово за читачами.

Перегорнувши сторінки цього історично-документального видання, можна дізнатися немало цікавого про становлення авіації в Україні 1917-1920 років, про вітчизняні аероклуби дореволюційного періоду, навчальні літаки та їх творців. В пам’яті мелітопольців досить свіжою є тема нашого міського аероклубу. Знайшла вона своє місце і в цій книзі, але досліджена тут більш глибоко і завдяки матеріалам з довоєнних випусків газети «Радянський степ» (нині «Новий день»), відтворює атмосферу того часу, що підіймала молодь у небесну блакить. А поряд з цим відкриваються й невідомі сторінки історії мелітопольської авіації — функціонування військового авіаційного училища льотчиків-спостерігачів і штурманів (далі — військової авіаційної школи стрільців-бомбардирів), де стали на крило 2339 майбутніх захисників Вітчизни.

Названі розділи, а також розповіді про 36 випускників та інструкторів Мелітопольських авіаційних навчальних закладів, які за мужність у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками на фронтах ІІ Світової війни удостоєні звання Героя Радянського Союзу, уже стали надбанням історії. Однак учасники презентації переконалися в тому, що це жива історія, яка здійснює зв’язок поколінь. Наприклад, мова йде про довоєнний аероклуб, і зал вітає Оксану Човпило — доньку колишньої юної льотчиці Галини Костенко, яка, можна сказати, в «супроводі» ворожих літаків-розвідників переганяла в тил дорогі її серцю У-2. Торкаємось авіаційного училища, і слово надається Галині Чебановій — доньці відважного командира Михайла Загуменного, який, починаючи з 26 червня 1941 року, провів без жодної втрати свій екіпаж по всіх фронтових маршрутах аж до переможного «автографа» на Рейхстазі. В залі також присутні родичі Героїв Радянського Союзу Олександра Перепелиці, Петра Середи, відважного льотчика Івана Товчигречка та інших.

Активні позиції в залі, як і в житті, займають колишні вихованці міського клубу парашутистів «Голубі берети». Багато хлопців та дівчат, які в 70-90-тих роках споглядали простори Мелітопольщини вище від пташиного польоту, нині стали військовими і гідно захищають Вітчизну на її східних рубежах. Є серед них полковники й офіцери з іншими високими званнями, з багатьма нагородами.

Показовою зв’язками поколінь є й історія військово-транспортної авіації, яка протягом багатьох десятиліть базується в Мелітополі. Учасники презентації, нинішні військовослужбовці, ветерани, жителі міста з повагою слухали розповіді про минуле і сьогодення доблесних мелітопольських авіаторів. Авторів та всіх учасників дружнього зібрання привітали секретар міської ради Максим Бєльчев і начальник відділу культури міськвиконкому Михайло Семікін. Пам’ять Володимира Івановича Різника та багатьох героїв книги, всіх авіаторів, які назавжди залишилися в небі, присутні вшанували хвилиною мовчання. До пам’ятників були покладені квіти.

Автори вдячні виконкому міської ради та міському голові Сергію Міньку, доньці Володимира Івановича Різника Світлані Володимирівні, всім небайдужим людям, які виявили сприяння у виданні книги «Крылатый Мелитополь». Ознайомитися з нею можна буде в бібліотеках міста та навчальних закладів.