image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

100-річчя випуску перших поштових марок України

У 2018 році Україна святкує 100-річчя випуску  перших поштових марок України. Цікавою була історія їх виникнення.

Дослідники  філателії відзначають кілька ранніх проектів  створення  поштової  марки. Цю ідею висували і шведський лейтенант К. Треффенберг, і словенський чиновник Л. Кошір , і англійський видавець Д. Чалмерс  та інші.

Але запровадження наклеюваної поштової марки пов’язують з ім’ям англійського поштмейстера РоулендаХілла, – автора ескізу першої у світі поштової марки, яка увійшла в обіг 6 травня 1840 р. в Англії.

В історіїфілателії перша марка відомапідназвою «чорнийпенні»,оскількивона мала номіналсаме в 1 пенні і буланадрукованачорноюфарбою. Також на марці бувводяний знак у виглядімалоїкорони та портреткоролевиВеликоїБританіїВікторії.

Перейнявши почин Англії, почали випускатипоштові марки й іншікраїни.

В Україні поштові марки вперше з’явилися в 1918 році, в часи Української народної республіки.  Творцями сюжетів поштових мініатюр були видатні графіки Георгій Нарбут і Антін Середа. На підставі закону Центральної Ради від 18 квітня 1918 року, замість зниклих з обігу розмінних монет, були випущені марки-гроші з номіналом від 10 до 50 шагів. Першу серію, названу «шагівковою», друкували на тонкому картоні з написом на звороті «Ходятьнарівні з дзвінкою монетою».

ПісляУНР–більше 70 років – Україна жила без власних марок(хочаще 1947 р. УРСР стала членом Всесвітньогопоштового союзу). Лише з 1992 р. в країні почали друкуватисявласні марки незалежноїдержави.

Цікаваісторіявиготовленняпоштових марок. Спочатку вони друкувалися на дуженедосконалих машинах, іноді, – навітьвручну. Використовувалась при цьомутехнікагравюри–спосіброзмножуваннямалюнка за допомогоюдрукарськоїформи з дерева, металу, пластмаси, лінолеумутощо.

У наш часпоштові марки друкуються на високоякісномупаперіфарбами з високим балом світло- та водостійкості.  Зворотний бік марок гумують (проклеюють), а  для того, щоб полегшити відокремлення марок від аркуша та одну від одної, аркуш перфорують (проколюють). Перші марки не перфорувалися, їх відрізали ножицями. Перфорувальну ж машину винайшов працівник Дублінського поштамту Генрі Аргер.

Одразу після появи поштової марки з’явились і поціновувачі, які зрозуміли не лише її безпосереднє практичне значення, а й художню цінність як твору прикладної графіки малих форм. Так поштова марка стала предметом колекціонування, а людей, які почали збирати знаки поштової оплати, з середини 60-х років XIX ст., стали називатифілателістами.

У 1926 р. було створено Міжнароднуфедераціюфілателії. ВУкраїнііснуєАсоціаціяфілателістів України та випускається он-лайн журнал «ФілателіяУкраїни».

З нагоди 100-річчя випуску перших  поштових  марок України,  ПАТ  «Укрпошта», у жовтні 2018 року, планує проведення XVI Національної філателістичної виставки з міжнародною участю «Укрфілекспо 2018».

В рамках проведення виставки, яка проходитиме в м. Києві, в «Українському домі», 9-14 жовтня 2018 року, відбудуться презентації та урочисті церемонії погашення нових знаків поштової оплати.