image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Якщо хочеш писати диктант єдності, згадай правила вже сьогодні

Вже цієї п’ятниці, 9 листопада, коли в нашій країні відзначатиметься День української писемності і мови, мелітопольські школярі на базі Малої академії наук писатимуть радіодиктант єдності.

Долучитися до флешмобу і перевірити власні знання може і решта городян будь-якого віку, що для цього потрібно, розкаже «Новий день».

Цьогоріч радіодиктант українці писатимуть вже в вісімнадцяте. Традиційно цей захід відбувається 9 листопада. Цього дня на хвилі Першого каналу UA: Українське радіо лунатиме текст, підготовлений автором понад 50 підручників з української мови та літератури, педагогом, ведучим (до речі, уродженцем Запоріжжя) Олександром Авраменко. За словами лінгвіста, основну тему традиційно визначає Національне радіо, а йому лишається конкретизувати завдання, яке намагатимуться виконати наші співвітчизники в різних куточках країни і закордону. Наприклад, в 2017-му до акції приєднались також в США, Латвії, Литві, Казахстані, Румунії, Португалії, Словаччині, Аргентині, Канаді та Китаї. Також в ефірі Першого каналу UA: Українське радіо Олександр Миколайович повідомив, що диктант складатиметься зі 160-170 слів.

— Текст цього року збільшився в обсязі для того, щоб не було занадто багато переможців, — підкреслив Олександр Авраменко. – Крім того, чим більший диктант, тим складнішим його можна зробити. Ще ми маємо орієнтуватися на шкільний обсяг диктантів.

Актор диктанту додав, що в рамках підготовки варто повторити правила написання власних назв.

— Буде таке слово, яке в одному реченні пишеться з великої, а в іншому –  з маленької літери і навпаки, — відкрив «завісу» Олександр Миколайович. – Експрес-поради до написання: уважно слідкувати за інтонацією і паузами, адже пунктуаційних помилок завжди найбільша кількість.

Організатори акції відзначають, що радіодиктант проводиться не тільки і не стільки для перевірки грамотності українців, а як об’єднуючий захід у форматі масштабного національного флешмобу. Долучитися до нього як і кілька років поспіль вирішили в Мелітопольскій Малій академій наук. За словами директора МАН Олени Прокопенко, 9 листопада в закладі відбудеться інтелектуальна гра для учнів 7-8 класів, а десятикласники писатимуть диктант національної єдності.

— Цей захід ми проводимо в рамках розвитку української мови і залучення до її вивчення учнівської молоді міста, — зазначила Олена Миколаївна. – Щодо диктанту, то його писатимуть представники шкіл міста – по одному учню 10-го класу від кожного навчального закладу.

Якщо мелітопольці хочуть перевірити власні знання української мови, їм потрібно підготувати ручку і чистий аркуш, а також налаштуватися на хвилю Першого каналу UA: Українське радіо цієї п’ятниці, 9 листопада. Телеверсію диктанту в прямому ефірі покаже Суспільне мовлення, на його ж сторінці у фейсбук буде тривати он-лайн трансляція. Почнеться акція об 11:00 годині зі вступної частини, а за півгодини відбудеться й сам диктант.

Впродовж доби після закінчення заходу (тобто 9 чи 10 листопада) можна надіслати свою роботу поштою на адресу: вул. Хрещатик, 26, Київ — 1, 01001 із позначкою «Радіодиктант», або зробити скан чи фото тексту і надіслати файл на електронну адресу rd@nrcu.gov.ua. Перевірте, щоб зображення було якісним, також зауважте, що набрані в будь-якому текстовому редакторі диктанти не розглядатимуться, приймаються тільки рукописні роботи, або тексти, написані шрифтом Брайля.

Також перевірити наскільки успішною була ваша участь в заході можна самотужки, бо 11 листопада на сайті UA: Українське радіо буде опублікований текст цьогорічного диктанту.

Цікаво, що минулого року диктант мав назву «Наші пісні», надіслано на перевірку було роботи майже 29 тисяч учасників, жодної помилки не було в 123 роботах.

Девіз цьогорічного диктанту — #пишеморазом — єднання навколо мови.