image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Хто утримуватиме сільські медзаклади?

14:23 14.11.2018

За який рахунок розвиватимуться амбулаторії району в умовах медичної реформи? Відповідь на це та інші питання шукали сільські голови та депутати під час навчання сільських голів та «Дня депутата», які відбулися 7 листопада.

Пасуть задніх

Головний лікар районного центру первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) Олена Тверда розповіла, що в Мелітопольському районі неохоче укладають договори з сімейними лікарями.

— Наразі декларації підписали 68% населення, а це 29 тис. 526 осіб. Світлодолинська амбулаторія — 86 %, Новомиколаївська — 82 %, Новгородківська — 77,7 %, Промінівська та Семенівська по 72 %. Найгірше підписна кампанія проходить у Новопилипівці, Полянівці та Старобогданівці Новобогданівської ОТГ, — зазначила вона.

Лікарка окремо зупинилася на зміні умов оплати праці медпрацівників в рамках реформи. Вона наголосила: наразі фінансування йде за рахунок медичної субвенції, та згодом вони отримуватимуть кошти через Національну службу здоров’я.

Коштів вистачить лише на зарплатню

Олена Тверда зауважила, що від кількості підписаних декларацій залежить розмір фінансування медичних закладів, в тому числі і заробітна плата працівників.

— Нормативних документів міністерство здоров’я не розробило, кожен головний лікар має придумати, як йому платити. На сьогодні середня зарплатня лікаря складає 8 тис. грн. Чим більше укладено декларацій, тим більше отримає лікар. Якщо лікар підписав 1800 і більше декларацій з пацієнтами — має заробити 15 тис. грн., — зазначила вона.

Відповідно, якщо договорів укладено менше, то і отримувати спеціалісти будуть менше. Наприклад,якщо підписано декларації з кількістю пацієнтів від 1500 до 1799, заробіток лікаря складе 11 тис. 200 грн. Найменше отримають ті, хто не набере і півтисячі громадян, так 499 договорів дорівнюють зарплатні у 2085 грн.

Вона зазначила, що, за попередніми підрахунками, коштів, що надійдуть до медзакладів, вистачить лише на виплату зарплатні. Звідки фінансуватиметься їх розвиток, поки що не зрозуміло.

— Це буде бюджет «проїдання»: гідна зарплатня, ніякого розвитку центру ПМСД. Комунальні послуги будуть сплачуватися відповідно до бюджетного кодексу, за рахунок місцевого самоврядування. Також перше півріччя 2019 року нам будуть сплачувати ще по червоному списку, тобто за тих людей, які ще не підписали декларації з лікарем, держава виділяє по 240 грн. Але у другому півріччі у нас такої можливості вже не буде, — наголосила лікарка.

Невдоволені системою оплати праці медпрацівників

Після доповіді сільські голови активно взялися за обговорення. Зокрема, голову Новобогданівської ОТГ Дмитра Хлистуна хвилювало питання, хто буде платити зарплатню молодшому та середньому медперсоналу, а також працівникам ФАПів та ФП.

— Хто буде платити медсестрам, санітаркам, лаборантам?

На це він отримав обґрунтовану відповідь.

— Амбулаторії буде фінансувати наш центр ПМСД, куди надійдуть кошти з Нацслужби здоров’я. А от утриманням ФАПів та ФП має займатися місцева влада, — зауважила Олена Тверда.

Астраханський сільський голова Микола Григор’єв висловив невдоволення таким станом справ та зауважив, що на місцеве самоврядування лягає й так чимало турбот.

А Семенівський сільський голова Андрій Єрмоленко звернувся до Олени Твердої з проханням більш детально ознайомитися з бюджетом центру ПМСД.

Голова райдержадміністрації Сергій Селевич висловив побоювання, що через по-вільні темпи підписної кампанії в амбулаторіях відбудуться скорочення.

— Скорочення буде… цих коштів не вистачить, якщо не буде підписано якомога більше декларацій, керівники ПМСД будуть вимушені скорочувати персонал. Наприклад, якщо в якійсь амбулаторії лікар буде отримувати 15 тис., медсестра — 10 тис. А, приміром, в Полянівській амбулаторії лікар уклав 200-300 декларацій. Тож вона, напевно, буде існувати за кошти сусідів, тобто «спроможних» медзакладів? Не всі будуть згодні з цим. Єдиний вихід — створення на базі сільських рад приватної практики лікаря, який напряму буде укладати договори з Нацслужбою здоров’я, — наголосив районний очільник.

Також сільські голови висловлювали обурення новою системою оплати праці медпрацівників.

Голова райради Олександр Мордик рекомендував сільським головам спільно з медичним персоналом амбулаторій сімейного лікаря та центром ПМСД вжити заходів для пришвидшення темпів підписної кампанії із сімейними лікарями.

Наразі щодо реформування медичної сфери і сільським медикам, і керівникам сільрад зрозуміло лише одне, що під час реалізації змін в медобслуговуванні населення доведеться вирішувати чимало проблем.