image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Військкомат — двері до служби Батьківщині

12:02 03.04.2019

З 1 квітня почався весняний призов. Олег Зайдель, заступник військового комісара Мелітопольського об’єднаного міського військового комісаріату розповів про особливості цьогорічної призовної кампанії.

Щодо приписки

Приписка цього року, як і зазвичай, проводилася протягом січня-березня. Мета цієї постановки на військовий облік юнаків, громадян України, яким у 2019-му виповнюється 17 років — визначити, який є ресурс, рівень освіти та фізичної підготовленості майбутніх захисників, їх спеціальності, професії. Приписні свідоцтва, що є першим військовим документом, нині отримують близько 900 чоловік. Це учні шкіл, технікумів, інших навчальних закладів.

Стосовно контракту

Відбір здійснюється лише до Збройних Сил України. Інші формування (прикордонні війська, національна гвардія) займаються оформленням документів, особових справ по своїх відомствах. За 2018 р. планові завдання стосовно відбору на контрактну службу виконані на 104%. В цьому році (1 квартал) планові показники стосовно відбору кандидатів на військову службу за контрактом виконано вже на 80%. Звертаються як військовослужбовці, так і призовники (з 18 років за законом можна залучати до відбору). Приходять і жінки. Збирається перелік документів стосовно освіти, паспортні дані. В обов’язковому порядку громадяни проходять медичну комісію, на якій відзначається ступінь придатності до військової служби і розподіл за родами військ.

Про строкову службу

У 2018 р. планові завдання з призову на строкову військову службу були виконані на 100%. Цієї весни планове завдання для Мелітопольського комісаріату — 85 чоловік. Нововведення — це те, що призов буде здійснюватись протягом 3 місяців (квітень, травень та червень навесні і жовтень, листопад, грудень восени).

Результати оповіщення позитивні. Молодь проходить обстеження. Беруться до уваги результати проходження медичної комісії, тестування, освіта, професія, працевлаштування. Виходячи з цього, проводиться розподіл за родами, видами військ. Співробітники військкоматів беруть до уваги і побажання призовників, якщо немає медичних протипоказань. Крім цього, на строкову службу комісаріат оформлює людей на службу до Збройних Сил України, у Національну гвардію України, десантно-штурмові та прикордонні війська.

Оцінюється кількість призовників, яку необхідно призвати, щоб направити людей до навчальних центрів, де вони пройдуть перепідготовку, отримають військово-облікову спеці-альність за рахунок держави. Призваними можуть бути громадяни з 20 до 27 років.

Зараз у розшуку перебуває близько 800 чоловік, котрі ухиляються від призову. Ця кількість однакова з минулим роком.

Про військовий облік

— Відповідно до Закону України, у всіх військовозобов’язаних (в основному чоловічої статі від 17 до 60 років) є як права, так і обов’язки, — розповів майор Ігор Лисенко, начальник відділення військового обліку та бронювання Мелі-топольського об’єднаного військового комісаріату. — На жаль, наші громадяни дуже часто знають свої права, а ось з обов’язками важко.

Один з таких обов’язків — повідомляти військовий комісаріат про зміну облікових даних. Наприклад, про те, що народилася дитина, змінилося місце проживання. Це треба зробити в термін до 5 днів.

Також кожен військовозобов’язаний повинен раз в 5 років проходити військово-лікарську комісію, а в разі захворювання — після одужання. І тільки в нас та в Шевченківському районі м. Запоріжжя військово-лікарська комісія розташована на території самого комісаріату. Не треба ходити до поліклініки, стояти в чергах. Наша комісія працює з 9 до 16 години щодня, крім суботи та неділі (перерва з 13 до 14). Професійний і якісний склад військовозобов’язаних починається з того, який їх стан здоров’я, де кожного з них можна застосувати, в які підрозділи Збройних Сил направити.

Один з напрямків роботи військкоматів — перевірка підприємств, установ різних форм власності. Кожного року ми перевіряємо різні підприємства: і Мелітопольський суд, міський та районний виконав-чі комітети, казначейство і т. ін. Ставлення керівників підприємств, які відповідають за ведення військового обліку, дуже змінилося. Зараз розуміють, що це потрібно. Міняється і законодавство. До 2014 р. військовозобов’язані стояли на обліку до 40 років, а зараз вже до 60 років.

Також в 2017 р. був підписаний указ Президента про реєстр військовозобов’язаних. Це список всіх військовозобов’язаних, які повинні перебувати на обліку в військовому комісаріаті. Коли реєстр почне працювати, в разі, якщо військовозобов’язаний свої обов’язки не виконує, він не зможе бути прийнятий на роботу, оформити пенсію, виїхати з країни, буде обмежена нотаріальна, банківська діяльність і т.д. Доки не будуть узгоджені всі проблеми з комісаріатом. По-перше — пройти військово-лікарську комісію. Її пропускна спроможність 50-70 чоловік на день. Тому вирішуйте цю проблему зараз, не чекайте черг!

Зараз немає мобілізації, і ніхто не потрапить до армії тільки тому, що прийде в комісаріат. Тільки якщо ви захочете підписати контракт. Але там дуже жорсткий відбір, і на контракт не так вже легко потрапити.

Щодо відповідальності

Якщо людина ухилялася, не ставала на облік або ігнорувала проходження комісії, настає та чи інша відповідальність. Але вона настільки незначна, особливо в порівнянні з незручностями, які несе реєстр, що простіше буде таки прийти до військового комісаріату і закрити всі ці питання.