image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Вербові вибори

Найкращим визначенням для другого туру президентських виборів є слово «спокійний». З огляду на напружений тиждень, який йому передував, всі ці суперечки, дебати, чергові гарячі факти про кандидатів, всі чекали на виборах провокацій і проблем. Але все пройшло спокійно.

Так, не обійшлося без підступів і маніпуляцій, але на дільницях з ними впоралися.

Голова комісії на виборчій дільниці № 230774 Валентина Устюжіна розповідала, що хтось запустив слух: вибори не відбудуться, і їй напередодні дзвонили навіть члени комісії, щоб уточнити, що відбувається. Всіх заспокоїли. Дільниця відкрилася вчасно.

Спочатку активність була не дуже великою. Традиційно відкриття дільниць перед дверима чекали пенсіонери і ті, хто працює у вихідний. Потім люди, повертаючись з церкви, стали заходити, і потік виборців істотно збільшився. Було святково і вербно.

Стало з’ясовуватися, що підступу чекали не тільки голови комісій. Виборці приходили на дільниці зі своїми ручками, бо пішов слух, що в кабінках будуть класти ручки зі зникаючим чорнилом. Тих, хто піддався побоюванням, було небагато, але вони були.

Далі прийшла пара пенсійного віку і розповіла, що на ринку їм розказали, ніби ввели нові правила, і голосувати тепер потрібно не «за», а «проти». Ставити позначку поруч з іменем того кандидата, якого ви «викреслюєте». Члени комісії пояснили їм, що це неправда, але пізніше стало з’ясовуватися, що це не поодинокий випадок. В редакцію телефонували знайомі та читачі, які побачили подібну інформацію в Інтернеті. На інших дільницях теж були виборці, які чули про нові правила. Добре, що більшість людей запитувала, уточнювала, а не піддавалася маніпуляціям, хоча були й ті, хто голосував за «фейковими» правилами.

На дільниці № 230774 проводив опитування екзитпол. Тут урни стоять відразу при вході. Тобто опитувачам довелося стояти на вулиці перед входом. Але насправді хлопцям пощастило з дільницею, тому що наші жінки (а виборча комісія на нашій дільниці складалася виключно з представниць прекрасної статі) — дуже доброзичливі. Екзитполівцям винесли стільці і запропонували чаю. Від чаю вони відмовилися, але відзначили, що така тепла увага була приємною.

Другим моментом, який здивував, були люди похилого віку. Не просто пенсіонери. А ветерани в орденах, старі бабусі, літні люди з паличками і за руку з друзями або родичами. Вони насилу йшли, але наполегливо і цілеспрямовано. Йшли голосувати за майбутнє своєї країни. Для своїх дітей і онуків. Або проти тих, хто їх образив. Я запитала літнього чоловіка, чому він прийшов на вибори. У відповідь почула гнівне: «Я все життя працював, а мені за це що?» І показав велику дулю.

Вони хотіли змін — і вони прийшли за них проголосувати. Не просто прийшли. Було відчуття, що вони б і приповзли. І нехай буде соромно тим 35%, серед яких багато молоді та людей середнього віку, що не прийшли на голосування до своїх виборчих дільниць.

Ще одне приємне і радісне в цьому турі виборів — присутність дітей. Багато батьків приходили голосувати з дітьми. Не тільки школярі, а навіть зовсім крихітки підходили до урн з мамами і татами і щосили намагалися кинути бюлетень в урну. Вони самі будуть голосувати ще не скоро, але з самого ніжного віку привчаються брати участь у виборчому процесі. Бачать на прикладі батьків, як мінімум, що виконувати свій громадянський обов’язок важливо і потрібно. Якщо пощастить, то вони будуть знати, що це не просто обов’язок, а й турбота про власне майбутнє.

А попереду у нас ще не одні вибори. Нам належить вибрати новий склад Ради і через рік проголосувати за нову команду, яка буде керувати Мелітополем, вести його в майбутнє. Сподіваємося, що мелітопольці й надалі будуть не менш активні і свідомі, відповідально роблячи свій вибір для щасливого майбутнього України!