image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Грошей бракує навіть на першочергове

Як виплатити вчасно та у повному обсязі зарплату технічним працівникам шкіл та дитсадків? Вирішення цієї проблеми 12 червня обговорювали районні керівники під час зустрічі з директорами шкіл та сільськими головами.

З дефіцитом — до кінця року

На заході начальник фінансового управління райдержадміністрації Наталя Супрун повідомила, що незабезпеченість технічних працівників зарплатою складає чотири місяці, а в дитячих садках та закладах культури, які фінансуються з сільських бюджетів, — від трьох до одного місяця.

В той же час вона пояснила, що наразі гроші в скарбниці району віднайшли, але до кінця року вони все одно не покриють дефіцит зарплати.

— За рахунок того, що у нас військова частина сплатила податків трішки більше, ніж ми розраховували, ми додаємо 2 млн. грн. і можемо розрахуватися з технічними працівниками по вересень, — зазначила начальник фінансового управління райдержадміністрації.

Справа в тому, що району необхідно 37 млн. грн. для покриття зарплати технічним працівникам і на енергоносії закладів охорони здоров`я та освіти. А фактично в бюджет надійшло лише 13 млн. грн. дотації. Наталя Супрун наголошує, що віднайти ці кошти в місцевій скарбниці вкрай важко, бо витрати і так складаються із захищених статтей — скорочувати просто нічого.

Видатки заплановані на оплату зарплати, на утримання первинної медичної ланки, музичних шкіл району та покриття витрат на енергоносії.

Нова українська школа зі старими стільцями?

Під час спілкування було озвучено ще низку проблем. Зокрема, цього року бракує коштів на нову українську школу для перших класів, бо загальна кількість виділених грошей значно менша, ніж минулого року.

— В минулому році на ці потреби виділено з різних джерел фінансування: із державного, обласного та районного бюджетів надійшло понад 6 млн. грн., а в цьому році сума значно знижена. З державного бюджету понад 1,3 млн. грн. І з районного бюджету планується виділити 151 тис. грн., — повідомила заступник голови Мелітопольської райдержадміністрації Ольга Станчевська.

Таким чином, грошей вистачає на придбання парт, а от на стільці коштів бракує. Директори шкіл кажуть, що в навчальних закладах зайвих меблів також немає.

— Окремих стільців в школах немає, ми їх і фарбуємо, і зварюємо. Але ви пробували їх підняти? Як діти будуть ними користуватися, підставляти, я не знаю… Давайте подушки і килимки закупимо і досить. А у китайській провінції взагалі діти навчаються стоячи, — емоційно висловився директор Семенівської школи Владислав Ткаченко.

На це заступник голови райдержадміністрації Ольга Станчевська зауважила, що згодна з педагогами — стільці настільки ж важливі, як і парти, бо це також здоров’я дітей. І меблі мають бути сертифікованими. Чиновниця зазначила, що поки є пропозиція шукати альтернативні шляхи та залучити до цього процесу позабюджетні кошти.

Деякі сільські голови висловили готовність профінансувати ці потреби з сільських бюджетів, також прийнято рішення звернутися до благодійників і депутатів.

Хворі на діабет знову без ліків

Торкнулися на заході і медичних питань. Так, головний лікар Мелітопольської центральної районної лікарні Геннадій Ткаченко зазначив: державна програма з забезпечення хворих на діабет інсуліном працює у півсили, препаратів не вистачає.

— На початок 2019 року на обліку у ендокринолога знаходиться 209 людей з цукровим діабетом (які потребують лікування інсуліном — прим. автора), з них 10 дітей. На препарати інсуліну для них виділено 829 тис. грн. за державною програмою — це 52,5% від потреби, — резюмував лікар.

Він наголосив: зараз в ЦРЛ в черзі до ендокринолога безліч людей, які не розуміють, чому не можуть отримати безкоштовно ліки.

Геннадій Ткаченко вкотре звернувся до сільських рад з проханням профінансувати придбання інсуліну, бо минулого разу на цей заклик відгукнулися далеко не всі території. Але деякі очільники територій наголосили: у них катастрофічна ситуація з бюджетом.

— У мене сьогодні на казначейському рахунку 4 тис. грн. і не виплачено зарплату. Я б з радістю, але де мені взяти кошти? — бідкалася Полянівський сільський голова Любов Дутко.

Якщо ж депутати сільських рад не віднайдуть кошти в бюджетах на придбання інсуліну для мешканців своїх сіл, то хворі будуть вимушені купувати їх власним коштом, хоча ці витрати мають бути передбачені в державній скарбниці. Для окремої групи пацієнтів — це три тисячі гривень на місяць, не враховуючи супутні препарати.