image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Шкільні обіди — на тонкій фінансовій нитці

15:33 27.06.2019

Як покращити якість харчування учнів 1-4 класів сільських шкіл та де знайти кошти на відповідні потреби? Дискусія навколо цих питань в районі не вщухає вже третій рік. Нещодавно на наболілу тему знову розмірковували сільські голови, районні керівники та директори шкіл.

На 15 гривень смачних обідів не навариш

Слід зауважити, що законодавством регламентується обов’язкове харчування школярів лише пільгових категорій.

Та, незважаючи на те, що відповідні законодавчі норми вступили в дію з 2016 року, в районі по цей час обідами забезпечують усіх дітей 1-4 класів та пільгових категорій. Але через постійний брак коштів якість цієї їжі бажає кращого. Голова Мелітопольської районної ради Олександр Мордик зауважив, що останній рік один обід коштує 15 грн., а раніше його вартість взагалі була 10 грн. — ці гроші все, що може надати районний бюджет, та зрозуміло, що поживність і смак такого харчування викликають нарікання.

Їсти смачні обіди пощастило тим школярам, де додаткові кошти на потреби дітей виділяють із бюджетів сільських рад.

У виняткових закладах претензій до харчування немає

Як повідомила виконуюча обов’язки начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталя Горєва, по 10 грн. на кожний обід додаються із бюджетів Астраханської, Новенської та Семенівської сільських рад, таким чином малечу харчують на 25 грн. Керівники відповідних шкіл стверджують — ця сума дозволяє забезпечити учнів достойними обідами.

— Хочу сказати, що у нас не викидають їжу. Кожен день діти отримують свіжі овочі, кожен день і морква, і картопля, банани, апельсини, яблука — все це діти отримують,- зауважила директорка Астраханської школи Ірина Григор’єва.

Та додала, що щиро вдячна сільській раді за піклування про долю підростаючого покоління, бо у 2018 році коштом місцевого бюджету в школі відновили їдальню.

Директорка Новенської школи Жанна Дмитрук також задоволена якістю харчування малюків, хоча у навчальному закладі немає їдальні, а їжу підвозять.

— Кожного дня у нас гаряче харчування. Кожного дня різне харчування: або каша, або картопля, або макарони, обов’язкове м’ясне — котлета чи сосиска. Обов’язково булочка та чай.

А від батьків не варто чекати допомоги

Щоб поліпшити якість харчування, батькам було запропоновано долучитися до фінансування, але в цілому по району охочих знайшлося небагато.

Наталя Горєва проінформувала, що серед опитаних батьків 100% від вартості обідів готові сплачувати лише 8% батьків, 25% вартості харчування згодні оплачувати 5 % дорослих, 66% сімей зовсім не готові сплачувати за обіди.

А під час спілкування із директорами шкіл взагалі виявилося, що реальна кількість готових давати частину грошей на організацію харчування своїх дітей ще менша.

Педагоги кажуть: не всі діти однаково потребують обідів.

— В цьому році ми змінили меню і овочі вводили взимку: моркву, буряк, все інше. Але приходжу до їдальні і дивлюся : одні діти їдять по дві порції, там, де дома голодні, а інші — ні до овочів, ні до кашки, яка була б їм корисна, не торкаються, ні до супчику, ні до борщу. І просто шкода грошей, які з такими труднощами знаходяться, а все викидається у помиї, — розповіла про стан справ у Костянтинівському ліцеї «Ерудит» його керівниця Світлана Неліпа.

Директорка ж Фруктовської школи зауважила, що там малеча з задоволенням обідає, а особливо ті діти, яких на навчання підвозять із сусідніх сіл, бо вони просто не встигають поїсти вдома.

Деякі ж присутні наголошували — те, що привозить постачальник, в якості обідів їсти не можливо.

— У понеділок у нас булочка із сосискою, практично всі 25 дітей її з’їдають, три — чотири не їдять, інші їдять. У вівторок кекс, який віддає содою, його їсти неможливо. У середу булочка, коли із родзинками, коли без, можуть з’їсти. У четвер пряник твердий, який діти не їдять, і у п’ятницю сирник, в якому сир пахне кислим — його їсти неможливо, одна дитина їсть із 25, — обурилася директорка Зарічнянської школи Світлана Шереметьева.

Проблема лишається без вирішення

Сільські ж очільники також не можуть дійти однієї думки — частина з них готова і далі виділяти гроші, а інші не розуміють, чому батьки не хочуть подбати про здоров’я дітей. Голова Астраханської сільської ради Микола Григор’єв вважає, що треба годувати всіх дітей, і обговорювати тут нічого. А ось голова Новобогданівської ОТГ Дмитро Хлистун зауважив, що доречніше було б годувати дітей пільгових категорій і тих, хто дійсно проживає у малозабезпечених сім’ях. І таких дітей вчителі знають у кожному класі. Він також пригадав свої шкільні роки і зауважив, що тоді мова про харчування у школі взагалі не йшла.

Терпіннівський сільський голова Наталя Овсяннікова зазначила, що вона колись, щоб мати гроші на харчування своїх дітей, завела корову, і вони завжди мали «копійку» на обід чи булочку. Та погодилася із думкою колеги з Новобогданівки.

Хоча в районному бюджеті чималий дефіцит коштів, там віднайшли мінімальну суму, необхідну на фінансування харчування учнів у другому півріччі 2019 року. 20 червня на черговій сесії райради прийнято рішення про виділення 1млн. 460 грн. на ці потреби.

Але вартість обіду без співфінансування сільських рад та батьків так і лишається 15 грн. Тож проблема незадовільної якості харчування школярів залишається відкритою.