image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Гуляв полями вогонь нищівний

11:48 21.08.2019

15 серпня в Мелітопольському районі згоріло близько 200 га полів. Пожежа сталася на території Промінівської сільської ради, постраждала значна площа лісосмуги. Тушили загоряння спеціалісти приватного підприємства «Могучий».

Через несумлінних господарів страждають інші

— Побачили дим, приїхали сюди — горять два поля, практично 200 га, дві лісосмуги протяжністю півтора кілометра, фактично все горить! Довелося підіймати людей, привозити воду у бочках та тушити пожежу. Дев’ять годин ми це робили, але так до кінця і не загасили, — розповів начальник механізованого загону ПП «Могучий» Юрій Дементій.

Чоловік стверджує, що на сусідньому полі сільгосппідприємці, а саме ФОП «Шевчик», спалювали стерню, але через деякий час вогонь перекинувся на зелені насадження та угіддя ПП «Могучий».

Цю ж версію підтверджують і в Мелітопольському міськрайонному управлінні Державної служби надзвичайних ситуацій.

— Скоріш за все, відбулося спалювання жнивних залишків та сухої трави. Враховуючи те, що був вітер, вогонь перекинувся на лісо- смугу та сусіднє поле ПП «Могучий», — прокоментував головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Мелітопольського міськрайонного управління ДСНС Ігор Чаусов.

Пожежі призведуть до знищення родючості

Такий стан справ не є винятком, з завершенням жнив несумлінні аграрії масово спалюють стерню.

— Коли завершується збирання врожаю, поля палають через день, бо спалюють стерню. Якщо вітер дме на село, то просто неможливо дихати, бо все у диму, — каже Юрій Дементій.

В подібний спосіб сільгоспвиробники економлять кошти, але завдають чималої шкоди родючому шару ґрунту та всьому живому.

— Спалюється все: унікальна мікрофлора, жучки, павучки. Фактично залишки ґрунту мікроорганізмам нічим переробляти, ґрунт прогрівається на чималу глибину, тож все живе вбивається, — бідкається досвідчений аграрій Юрій Дементій.

Він також стверджує, що несумлінні колеги спалюють стерню, економлячи гроші на обробці поля, але щорічне знищення родючого шару ґрунту призведе до того, що на такій землі просто не буде нічого рости.

Мінімальні штрафи не зупиняють підпалювачів

За спалювання стерні існує адміністративна відповідальність, але розміри штрафів незначні. Так, Ігор Чаусов розповів, що згідно зі статтею 175 адміністративного кодексу «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки» на порушників чекає відповідальність у вигляді штрафу від 0,5 до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ще одна стаття, за якою можуть бути притягнуті до відповідальності тих, хто палить стерню 77-1 «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» . Вона передбачає стягнення з громадянина від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але факт несанкціонованого підпалу ще треба довести.

На жаль, в Україні не передбачено суворого покарання за підпал стерні. Тож горе аграрії продовжують економити власні гроші і руйнувати екосистеми. Мабуть, так триватиме і далі, поки законотворці не запровадять адекватну відповідальність за такі дії.