image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Осінні клопоти лісівників

Восени, як і в будь-яку іншу пору року, у ДП «Мелітопольське лісомисливське господарство» багато роботи: лісівники висаджують нові деревця та кущі, до цього додається ще й охорона «новорічних ялинок» від незаконних порубів та багато іншого. Тож турбот вистачає.

Зелених насаджень більшає

За словами директора ДП «Мелітопольське лісомисливське господарство» Мирослава Полуліха, в цілому в 2019 році лісівники засадили 100 га нових лісових насаджень, що немало. Але поки з сіянців виросте повноцінна рослина, мине чимало часу. Мирослав Полуліх стверджує, що процес висадки нових зелених насаджень досить тривалий та потребує пильної уваги.

— Для того, щоб засадити 100 га нових лісових насаджень, потрібно 500-600 тис. сіянців. Для цього треба зібрати насіння, висіяти в лісорозсадниках, виростити сіянці, вибрати їх, посадити на тих площах, де планується вирощувати лісові культури. В 2018 році ми також висаджували лісові культури на площі 112 га, і цього року за ними треба було проводити відповідний догляд. Ми прорахували, що прижилося з того більше 76 %, де досить гарний показник при плані 70 %, — сказав Мирослав Полуліх.

Цього року у господарстві також проводять підсадку насаджень до вже існуючих дерев та чагарників, які частково уражені хворобами, таким чином рослинам дарують друге життя.

Пожеж стає дедалі менше

Мирослав Полуліх підкреслив, що у лісомисливському господарстві приділяють чималу увагу пожежній безпеці, з початку 2019 року на території підприємства виникло всього 9 пожеж, загальна площа складає менше 4 га.

— Це гарний показник, якщо враховувати, що в 2014-2016 роках у нас було до сотні пожеж, і площа їх складала до 100 га, — наголосив він.

Зменшенню кількості загорянь, за словами Мирослава Полуліха, сприяють мінералізовані смуги, які слугують захисним бар’єром.

Та як би не сталося, лісівники зустрічають небезпеку у всеозброєнні, для ліквідації загорянь працюють 3 пожежні автівки та 1 пожежний модуль.

— Якщо ми бачимо, що, наприклад, горить очерет на балці, ми це загоряння гасимо. Тому що, коли пожежа зайде в ліс, буде тяжче її ліквідувати. Краще запобігти надзвичайній ситуації, і тут у нас гарна співпраця з Мелітопольським міськрайонним управлінням ДСНС, — говорить керівник господарства.

Плюс вирощування сільгоспкультур

Ще одним напрямком діяльності лісомисливського господарства є вирощування зернових та олійних культур. Як зазначив Мирослав Полуліх, наразі лісомисливське господарство недоотримує кошти з держбюджету, тож вирощування власних культур дає можливість підприємству непогано заробляти та розвиватися.

— На сьогодні практично немає фінансування з держбюджету, є тільки зі спецфонду. Цього року ми отримали гарний врожай озимої пшениці — 61,8 ц\га, також ми отримали непоганий врожай соняшнику. Більшість людей просто дивуються, як лісгосп може отримати такі високі врожаї.

Протидія «чорним лісорубам»

Під час настання холодів під пильною увагою лісівників перебувають лісопосадки, на яких подекуди орудують чорні лісоруби.

— Завдяки охороні лісових насаджень, самовільні вирубки зведені до мінімуму, є незначні одна-дві, але великих порубів, на щастя, немає. Що стосується лісових полезахисних смуг, там ми не охороняємо, і є великі знищення, — підкреслив Мирослав Полуліх.

Дарують рослинам друге життя

У лісомисливському господарстві проводять санітарні рубки. Мирослав Полуліх розповів, що це робиться для того, щоб вчасно допомогти дереву розпочати нове життя та захистити від шкідників, які можуть заселитися в нього.

— Кожне дерево має 2-3 життя. Перше життя — це коли воно вирощене з насіння, дерево росте до зрілого віку. А потім, як людина, дерево сягає своєї кульмінації, починає хворіти. Тоді слід продовжити життя цій рослині. Ті дерева, які дійшли до свого піку, всихають і не можуть правильно рости. І щоб не втратити потенціал цього дерева, ми проводимо санітарні рубки, зрізуємо наземну частину, з пня йде поросль, яка потім дає друге життя цьому дереву, — розповів Мирослав Полуліх.

Приділяють увагу фауні

Велика увагу приділяють і веденню мислив- ського господарства, на підприємстві вирощують фазанів, яких потім випускають у природне середовище, Мелітопольське лісомисливське господарство випустило в мисливські угіддя 80 особин фазана.

Мирослав Полуліх зазначив, що наразі кількість охочих полювати представників фауни зменшується. На його думку, це пов’язано здебільшого зі збільшенням цін на мисливське знаряддя. Спеціалісти говорять, що зменшення кількості мисливців впливає на збільшення популяції диких тварин.

Тож у складних умовах сьогодення колектив лісомисливського господарства робить усе можливе задля належної організації своєї роботи і подальшого розвитку.