image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Пасовища перетворилися на яблуко розбрату

15:22 15.01.2020

Напередодні Нового року мешканців Борисівки Астраханської сільради лишили пасовищ для худоби. Самі ж селяни вимагали почути їх. Обурені люди у відчаї вийшли на протест 24 грудня та навіть погрожували в майбутньому вигнати корів на захоплені у них землі.

До діалогу на підвищених тонах долучився астраханський сільський голова Микола Григор’єв, юристи та самі орендарі. Як пройшло обговорення проблеми і на якій стадії вирішування вона зараз, розбиралися кореспонденти «НД»

Селяни били на сполох

Місцеві жителі бідкались, що корови для них — годувальниці та єдина можливість мати додатковий дохід до мізерних пенсій.

— Роботи на селі немає, щоб їздити в місто, то треба мати гроші на дорогу, у всіх є діти — куди їх подіти: дитсадок є, але він працює тоді, коли й школа, в школі канікули — в дитсадочку теж. Ми всі живемо з сільського господарства, а це в нас зараз забирають і ми залишаємося без засобів існування. Ми здамо худобу за три копійки — а що далі? — випалила мешканка Борисівки Олександра Гурська.

— Я не працюю, роботи немає, чоловік — пенсіонер, працює. Утримуємо ми корів, щоб прожити якось, це єдине джерело доходу. Ми шоковані, бо тут випасалося близько 300 корів. Що тепер робити ми не знаємо. З Мелітопольського району у нас тут велика «точка» збуту молока, — говорить Ольга Семенова, яка утримує три корови на власному подвір’ї.

До того ж селяни говорили, що про оренду пасовищ їх ніхто не попереджав.

— Нам не довели до відома про те, що пасовища здають в оренду. Коли я побачила техніку, я сама вийшла і запитала, що тут коїться, бо побачила як геодезист вимірює межі пасовища. Але той нічого не відповів. І тоді ми почали бити на сполох — зібралися біля сільради, сільський голова нам до пуття нічого не пояснив, — розповіла Олександра Гурська.

Селяни приписували місцевій владі участь у наданні згоди на оренду пасовищ: «Миколо Анатолійовичу, ви землю «намутили»?», — викрикував у натовпі селянин. Але мало хто чув, що сільська рада навпаки робила все, щоб залишити пасовища за селянами..

Бюрократичні перепони

В свою чергу місцевий очільник Микола Григор’єв наголошував: сільрада намагалася відстояти пасовища, але обласне управління Держгеокадастру відмовило у оформленні документів.

— Коли стало відомо, що ці землі можуть бути передані в оренду, ми провели сесію, де депутати прийняли рішення створити громадські пасовища, прийняли положення щодо пасовищ, створили ініціативну групу та підготували пакет документів, які надіслали до облдержгеокадастру. Це державні землі, вони знаходяться за межами сільради і сільрада ними не розпоряджається. Нам обласний держгеокадастр відмовив у оформленні пасовищ 5 разів. Ми писали листи до Президента, Верховної ради і отримували відписки, мовляв, не ваша справа, — наголосив Микола Григор’єв.

В свою чергу селяни висловили недовіру місцевому керівнику та орендарям, які розмахували папірцями та повторювали, що отримали землю на законних підставах.

Спірне питання вирішатимуть у суді

Ситуацію прояснила начальник відділу юридичного забезпечення, діловодства та контролю Мелітопольської райдержадміністрації Ірина Берегович. Спеціаліст наголосила: ця земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, відтак, належить Держгеокадастру.

Також вона додала, що забрати пасовища назад можна лише після того, як Астраханська сільрада приєднається до Мирненської громади, об’єднання заплановано на 2020 рік, тоді землями за межами населених пунктів зможе розпоряджатися сама громада. Однак не все так просто — поки діє договір оренди, орендар має право використовувати землю, як того побажає. Згідно наданим документам, строк оренди пасовища складає 7 років.

Диспут на високих тонах між владою і людьми напередодні Нового року тривав більше години. І певної згоди вдалося досягти. Як розповів місцевий керівник Микола Григор’єв, було вирішено провести засідання ініціативної групи, до складу якої увійшли мешканці Борисівки. 26 грудня з мешканцями поспілкувався селищний голова Мирненської ОТГ Юрій Радьков. За підсумком засідання було намічено на 3 січня зустріч з представником Держгеокадастру в Запорізькій області, далі — ініціативна група винаймає адвоката, який повинен вивчити питання. Члени ініціативної групи висловили намір, що планують позиватися до суду.

Надія залишається

— Єдине позитивне в цій ситуації, — вважає сільський голова Микола Григор’єв — те, що активісти остаточно переконались в тому, що звинувачення в бік сільської ради виявилися необґрунтованими, що виконком сільської ради та я, як голова, не маємо ніякого впливу на ринок розподілу і оренду пасовищ. Все вирішується без нашої участі. Зустріч з представником Держгеокадастру в Запорізькій області відбулася, але ніякого рішення не прийнято. Юрист також підтвердив, сільська рада впливу не має, а судові тяжби з Держгеокадастром безперспективні.

Микола Григор’єв підкреслив, що ситуація з орендою землі зміниться , а сільська рада отримує повноваження лише після об’єднання з Мирненською ОТГ та прийняттям закону про землю на державному рівні.

Єдине, що було обіцяно спеціалістом Держгеокадастру в Запорізькій області, те, що аукціони на землю території будуть тимчасово припинені.

Зараз сільському голові необхідно домовитися з новим орендарем землі про те, щоб той надав 15 соток зі своєї ділянки для проходження худоби селян на пасовисько.