image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Як нараховується стягнення браконьєру

Шкода, заподіяна громадянами за порушення законодавства в галузі рибного господарства, відшкодовується шляхом стягнення з винної особи певної грошової суми. Розмір її обчислюється звичайно по таксах (розцінках), затверджених постановами Кабінету Міністрів України, з урахуванням не тільки повного відшкодування майнової шкоди, заподіяної незаконним добуванням або знищенням водних біоресурсів, але й необхідності відновлення їхніх запасів.

— У таксах зіставляються за постановою КМУ матеріально-правові і штрафні засади. Вони прості в застосуванні і дозволяють у кожному конкретному випадку визначити заподіяну шкоду і стягнути її з порушника. Головне призначення такс — компенсація, яка полягає у створенні певних матеріальних умов для повернення витрат, завданих державі для відновлення запасів певних видів риб і створення умов для їх існування і розмноження. — розповів головний державний інспектор відділу рибо-охоронного патруля №1 Румянцев Геннадій.

За проханнями читачів «НД» редакція отримала відповідь від відділу рибоохоронного патруля №1 про те, якими ж нормативно-правовими актами користуються природоохоронні органи для визначення розміру збитків, заподіяних рибному господарству держави, а саме:

1.Найпоширенішим документом в цій сфері є «Такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 №1209.

Вказані такси складаються з трьох додатків та мають вигляд таблиць, де в першій колонці зазначені види водних біоресурсів, а в другій — розмір відшкодування за одного екземпляра водних біоресурсів незалежно від розміру та ваги, що виражене в неоподатковуваних мінімумах доходів громадян. На даний час 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ) складає 17 гривень.

Наприклад, за рибу судак передбачена такса 30 НМДГ, що в грошовому еквіваленті становить 510 гривень, за рибу піленгас — 40 НМДГ, що становить 680 гривень.

За деякі водні біоресурси передбачено відшкодування не за штуку, а за кілограм. Це стосується дрібної риби (хамса, тюлька), деяких видів безхребетних та водоростей.

  1. Постановою КМУ від 24.07.2013 № 541 затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, які складаються з 12 додатків.

Додаток №7 застосовується у випадку незаконного добування чи знищення об’єктів тваринного світу, одними з яких є риби та інші водні біоресурси.

Розмір відшкодування за цими таксами визначений в грошових одиницях і є майже вдвічі більшим, ніж за той самий вид риби в таксах, затверджених Постановою КМУ № 1209.

Так, за рибу судак, незаконно добуту в межах природно-заповідного фонду, розмір відшкодування складає 903 гривні, а за піленгас — 1504 гривні.

  1. Постановою КМУ від 07.11.2012 № 1030 затверджений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання).

В додатку 1 до вказаної постанови КМУ затверджено розмір компенсації (такси) на деякі види водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України.

Так, за незаконне добування осетра шипа та осетра атлантичного стягується 110000 гривень, за білугу звичайну — 100000 гривень, за стерлядь прісноводну, осетра російського та севрюгу звичайну — 48000 гривень.

У всіх вищевказаних випадках розмір такс не залежить від статі, віку тварин, їх ваги, якостей, оскільки такий порядок ускладнив би їх практичне застосування — завершив роз’яснення провідний державний інспектор відділу рибоохоронного патруля №1 Сергій Чорненький.

Руслан Неведомський