image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Складні часи обмежень і пристосувань

Після подовження карантину в Україні до 24 квітня у багатьох учнів шкіл та їх батьків виникли питання. Найбільше запитань накопичилося у мам і тат нинішніх випускників. Чи потраплять ще їхні діти в рідну школу, чи вони вже попрощалися з нею назавжди? Чи варто мріяти про випускний бал?

На більшість цих питань відповідь надала тимчасово виконуюча обов’язки міністра освіти Любомира Мандзій у своєму онлайн-зверненні.

Міністерство освіти розробило кілька сценаріїв, які можливі у зв’язку з ситуацією з коронавірусом. По-перше, якщо карантин закінчиться 24 квітня — діти розпочнуть навчання (вже практично у травні), але зрозуміло, що може бути по-різному.

— До закінчення карантину ми працюємо так, як ми вже спробували працювати від 12 березня, — наголосила пані Мандзій.

Навчальний рік

Відповідно до законів «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту» навчальний рік в Україні закінчується 1 липня (не пізніше).

— Якщо буде можливість продовжити навчання в школах в цьому навчальному році, то в травні або в черні ми повернемося за шкільні парти, знайдемо можливість опрацювати той матеріал, який подаємо зараз дистанційно, узагальнити, підсумувати, діагностувати ситуацію з вивченням кожної окремої теми у кожного окремого учня і підбити певні підсумки, — наголосила Любомира Мандзій.

Навчальний рік може бути подовжено після 1 липня лише для випускників 11 класів. Для них рік закінчиться тоді, коли вони отримають документ про освіту. Тобто закінчення навчального року для випускників залежатиме від закінчення основної сесії ЗНО.

Зовнішнє незалежне оцінювання

Звісно, в попередньо оголошені дати (4 і 11 квітня) пробне зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) відбутися не зможе. Щоб підтримати дітей, Український центр оцінювання якості освіти готує інформаційні матеріали для випускників з відео-ознайомленням процесу проведення ЗНО.

— В середині квітня на сторінці Українського центру оцінювання якості освіти випускники зможуть зануритися в атмосферу основних процесів зовнішнього незалежного оцінювання. В будь-якому разі ми готові провести пробне ЗНО. Це залежить від часу, коли закінчиться карантин в Україні. Наголошую на тому, що зовнішнє незалежне оцінювання в 2020 році в Україні буде проведено, — акцентувала тимчасово виконуюча обов’язки мініcтра.

Якщо діти повернуться за парти в травні, то саме в травні буде проведено пробне ЗНО. Основна сесія ЗНО розпочнеться орієнтовно після 20-х чисел червня.

Якщо навчальний процес у школах буде відновлено в червні, то пробне ЗНО буде організовано в межах старту основної сесії.

— Якщо учні не зможуть повернутися за парти в червні, то ми будемо приймати відповідні наступні рішення. В будь-якому разі ми і в липні, і в серпні зможемо здійснити і пробну, і основну сесії ЗНО.

Вступна кампанія

Терміни проведення вступної кампанії будуть зміщені. Багато процесів вступної кампанії буде проведено дистанційно, з униканням найбільшого скупчення людей в аудиторіях. Якщо ЗНО буде проведено в середині серпня, то процедура зовнішнього незалежного оцінювання закінчиться в середині вересня. За таких умов вступна кампанія в заклади вищої освіти закінчиться до середини жовтня. Якщо навчання в школах буде відновлено в червні, то вступна кампанія точно не буде проведена в липні. Відповідні зміни до правил прийому з коригуванням виключно дати старту вступної кампанії буде підготовлено міністерством освіти.

Зарплата педагогів

Всі педагогічні працівники на період карантину мають отримувати гарантовану середню заробітну плату. Міністерство освіти скерувало 3 листи на керівників відділів освіти, управлінь освіти, закладів освіти, в яких роз’яснювало питання оплати праці педпрацівників, працівників і тих, хто працював за сумісництвом, під час карантину.

— Деякі районні державні адміністрації або відділи освіти видають розпорядження про оплату праці не в розмірі середньої місячної оплати праці, а в розмірі 2/3 у зв’язку з простоєм. Але якщо у вчителів налагоджено дистанційний процес, то ми обов’язково відреагуємо на такі звернення. Я наполегливо прошу і закликаю управління і відділи освіти, керівників закладів освіти: в жодному разі в цій ситуації в цей період не може бути звільнений з ініціативи закладу освіти жоден працівник, — наголосила Любомира Мандзій.

Освоєння навчального матеріалу

В Україні є дуже різна ситуація з дистанційним навчання. І якщо не буде можливості повернутися в заклади освіти до червня, то на початку наступного навчального року у вересні всі будуть мати можливість допрацювати матеріал, який припадав на час карантину в Україні, з усіма учнями. Тому в вересні всі будуть мати можливість надолужити той матеріал, який пропустили під час карантину, коригуючи навчання.

Оцінювання і дистанційна форма навчання

На сайті «Нової української школи» є багато матеріалів, які пов’язані з оцінюванням в період карантину і дистанційної форми навчання. Вчителі використовують різні підходи до оцінювання, і зрозуміло, що заповнення журналів буде відбуватися після завершення карантину. Вчителі зараз можуть робити свої нотатки. Якщо використовуються певні електронні платформи, то результати залишаються на цих носіях і потім будуть перенесені у класні журнали.

Для учнів початкової школи дуже важлива підтримка і взаємодія не тільки з вчителями, а й з батьками.

— Я розумію, що дуже велике навантаження зараз на батьків, але мусимо до цієї ситуації підійти з розумінням. Все буде добре! Ми вийдемо з цієї ситуації, подолаємо цей виклик, який зараз стоїть не тільки перед Україною, а й перед цілим світом.

Що буде скасовано

Державна підсумкова атестація для учнів 4 та 9 класів цього року буде скасована.

Якщо карантин в Україні буде продовжено, то, безперечно, ІV етапу Всеукраїн-ських учнівських олімпіад проведено не буде. Відповідні накази буде підготовлено міністерством освіти і науки.

Закінчення навчального року у вишах

Для студентів вишів невипускних років навчальний рік закінчиться так, як і планувалось. Екзаменаційно-залікові сесії університети зможуть провести дистанційно в тому графіку, який затверджувався закладом вищої освіти. У разі, якщо обов’язкову аудиторну роботу студенти не можуть виконувати дистанційно, то такі роботи будуть перенесені на наступний навчальний рік. Заклади вищої освіти зараз добре організовують дистанційну форму навчання.

Дистанційно не будуть проведені Єдиний державний кваліфікаційний іспит і атестація тих осіб, які здобувають ступені доктора філософії, доктора мистецтва або доктора наук.

Зарахування до закладів освіти

Зважаючи на оголошений в Україні карантин, кожен орган місцевого самоврядування вправі змінити підхід і терміни подачі документів до закладів освіти. Вони це будуть вирішувати самостійно.

Атестація у закладах освіти

Підписано наказ, в якому, зважаючи на подовження терміну карантину, передбачається проведення засідань атестаційної комісії дистанційно без обов’язкової присутності педагогічних працівників під час засідання. Всі процеси по можливості будуть проводитися дистанційно.

Щодо особливостей карантинного навчання саме в Мелітополі, то «НД» вже поцікавився ними у Мелітопольського управління освіти, і в наступному номері ми сподіваємося поділитися ними з нашими читачами.