image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Пандемія диктує школам нові правила

Ми маємо бути готові до завершення навчального року дистанційно — такою була основна думка прямого ефіру, що відбувся 22 квітня за участі тимчасово виконуючої обов’язки міністра освіти і науки Любомири Мандзій.

Навчальний рік

Як зазначила пані Любомира Мандзій, навчальний рік у закладах освіти триватиме до 1 липня, а навчальний процес для учнів усіх класів, крім одинадцятих, закінчується відповідно до прийнятої структури навчального року, що приймається педагогічною радою школи. Тому вчителі працюють з учнями практично до кінця травня. Далі — за рішенням шкіл.

— Зважаючи на продовження карантину, ми розуміємо, що навчальний рік буде закінчено дистанційно. Освітяни, батьки і учні повинні зараз готуватися до зовнішнього незалежного оцінювання. Воно обов’язково буде проведене в 2020 році. Терміни можуть бути різні. Воно може бути проведено в червні або в серпні — терміни залежать від епідеміологічної ситуації і можливості щодо проведення ЗНО.

Коригуюче навчання та закріплення вивченого матеріалу буде відбуватись на початку нового навчального року.

ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти вже надав випускникам відео-інструкцію з проведення ЗНО. Її треба уважно продивитись, — зауважила т.в.о. міністра.

Якщо карантин закінчиться до початку червня, то основна сесія ЗНО розпочнеться з 25 червня і закінчиться 17 липня. Результати будуть відомі не пізніше 31 липня. Додаткова сесія буде припадати на 25 липня і триватиме до 11 серпня.

Якщо карантин закінчиться до початку серпня, то основна сесія відбудеться з 17 серпня до 4 вересня. Результати будуть не пізніше 17 вересня. Додаткова сесія буде організована з 2 вересня по 6 жовтня.

5188 пунктів тестування будуть безпечними для проведення ЗНО. Ми зараз над цим працюємо. Тестові зошити готові, і як тільки будуть відомі терміни закінчення карантину — Український центр незалежного оцінювання якості освіти розгорне роботу регіональних центрів і всіх пунктів тестування.

— Ми гарантуємо вам безпечність при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання, — підкреслила Любомира Мандзій.

Зараз міністерство освіти працює і над тим, щоб забезпечити безпечні умови навчання у закладах освіти після виходу з карантину. З цього приводу є рекомендації ЮНІСЕФ та МОЗ і вони будуть використовуватися.

— Шановні випускники! Наголошую на тому, що заклади вищої освіти вас чекають, і ви зможете реалізувати свої мрії, вступивши до закладу вищої освіти. Ми вам це гарантуємо за допомогою зовнішнього незалежного оцінювання. Воно буде проведено в 2020 році в Україні. Ніякої корупції. Працюйте над собою, будьте самодисципліновані, опрацюйте матеріал та готуйтесь до ЗНО. Якщо вам потрібна підтримка або консультації, я думаю, що тут вам на допомогу з радістю прийдуть ваші вчителі, — заспокоїла одинадцятикласників т.в.о. міністра освіти.

Підсумкове оцінювання

Як проводитиметься підсумкове оцінювання, буде вирішувати заклад освіти. Зараз по Україні є дуже різні ситуації з проведенням дистанційного навчання і залученням технологій. Заклади освіти будуть зважати на це та враховувати можливості учнів.

Підсумкова оцінка за семестр буде виставлена з урахуванням результатів поточного оцінювання до 12 березня та тематичного оцінювання, яке проводиться з використанням дистанційних технологій.

Щодо підсумкового семестрового оцінювання з фізкультури, образотворчого навчання та інших предметів, то педагогам порекомендували виявити гнучкий підхід та не бути суворими до учнів.

Для учнів 1, 2, 3 пілотних класів «НУШ» використовується формувальне та підсумкове оцінювання. Формувальне — за поступом учня в різних видах діяльності та з відстеження динаміки виконаних завдань. Звісно, проведення ZOOM-уроків не дає можливості прослідкувати динаміку. Тому треба буде залучати батьків, їх думку та аналіз. Але свідоцтво досягнень заповнюють освітяни.

Учні 4 та 9 класів звільнені від складання Державної підсумкової атестації в цьому році. У відповідних документах про освіту буде зроблено запис «звільнений (а)».

Оцінювання учнів, які перебувають на індивідуальному навчанні, проходитиме також дистанційно за аналогічною процедурою.

Щоб завершити навчальний рік максимально ефективно, школи до 15 червня мають закінчити оформлення документів (Свідоцтво про здобуття базової середньої освіти, Свідоцтво досягнень і Табелів навчальних досягнень).

Учням 9 класів повідомлять про графік видачі Свідоцтв про здобуття базової середньої освіти. Цей графік буде розроблено з урахуванням епідеміологічної ситуації. Ті учні, які не планують переходити в інший навчальний заклад, отримають копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб. А оригінали отримають на початку навчального року.

Переведення у 5, 10 класи, вступ до 1 класу

Органам місцевого самоврядування було рекомендовано проінформувати громадськість про зміни у процедурі подачі документів.

— Це дуже важливо, щоб люди попередньо мали відповіді на запитання, які їх хвилюють, — зауважила пані Мандзій.

Коли стане принципово іншою епідеміологічна ситуація, буде можливість організувати освітній процес у закладах освіти.

— Ми всі потребуємо живого контакту і спілкування. Я знаю, що ви дуже багато працювали над собою, опанували інструменти дистанційного навчання, і я дякую вам за це, — звернулась Любомира Мандзій до освітян. — Я дякую і батькам. Ви стали справжніми учасниками освітнього процесу. Я дякую вам за допомогу і підтримку своїх дітей. Підтримка в умовах карантину є надзвичайно важливою для всіх. Давайте підтримувати одне одного!

* * *

Наостанок Любомира Мандзій звернулася до освітян і батьків з думкою, яку насправді сьогодні вже озвучував прем’єр-міністр Денис Шмигаль:

— Ми маємо навчитися жити в умовах пандемії. Бо ми не маємо зараз гарантії, що 11 травня, коли закінчиться карантин, все буде безпечно, і ми повернемося до того, як ми жили колись. Нам доведеться жити в новій реальності. Ми навчимося жити в нових реаліях, ми подолаємо цей виклик, який ми маємо не тільки в Україні, а і в світі. І подолання цього виклику залежить від нашої спільної взаємодії.