image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

В Орловому — спалах африканської чуми свиней

В п’ятницю, 22 травня, стало відомо про оголошення 40-денного карантину щодо африканської чуми свиней на території Світлодолинської сільської ради, де в підсобному господарстві Орловського психоневрологічного інтернату захворіли свині. Рішення про його запровадження було ухвалене членами Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії під час чергового засідання.

Кореспондент «НД» поцікавився у Світлодолинського сільського голови Павла Пейчева, що сталося і які заходи запроваджуються.

— Звідки взялося захворювання, ми не знаємо. Восьмого травня перша тварина захворіла, але небезпечний діагноз не підтвердився, — пояснює Павло Іванович. — Шістнадцятого травня захворіла друга свиня, ми відправили аналіз, і в неї підтвердилася африканська чума. Сьогодні в інтернаті була проведена повна утилізація. Спалено близько 160 голів свиней, починаючи з маленьких і закінчуючи відгодівлею. Всі вбиті і спалені. Уже обмежена 3-кілометрова зона. Будуть ходити по подвір’ях, дивитися на свиней, яких тримають у себе жителі села: в якому вони стані, переписувати кількість і т.д.

Комісі визначила територію в радіусі 3 км від епізоотичного вогнища (зона захисту) села Орлове Мелітопольського району, на якій будуть проводитися відповідні заходи.

Також територію в радіусі 10 км визначено зоною нагляду (спостереження), з проведенням відповідних заходів. До неї ввійшли:

— села Курошани, Лагідне, Зоряне Токмацького району Запорізької області;

— села Волошкове, Відрадне, Українське, Ясне, Широкий Лан, Привільне, Промінь, Берегове, Оленівка, Новопилипівка, Лугове, Зарічне, Терпіння, Травневе, Прилуківка, Троїцьке, Кам’янське, Світлодолинське, Старобогданівка та Спаське Мелітопольського району.

А виконуюча обов’язки начальника Мелітопольського районного управління ГУ Держ-продспоживслужби в Запо-різькій області Ірина Грибіненко розповіла про карантин і заходи, що було здійснено для ліквідації захворювання.

— В період з 16 по 18 травня було зареєстровано захворювання свиней в підсобному господарстві комунального підприємства «Орловський психоневрологічний інтернат». У зв’язку з цим ми відібрали матеріал для виключення африканської чуми і відправили його 19 травня в дніпропетровську лабораторію. 20 травня ми отримали позитивний результат, 21 травня пройшли засідання ДНПК при Мелітопольській державній районній адміністрації, оголошений карантин і затверджені заходи щодо ліквідації захворювання. До трикілометрової зони увійшло село Орлове, і в ньому проводяться зараз протиепізоотичні заходи. У підсобному господарстві 22 травня безкровним методом було вбито все поголів’я свиней і шляхом спалення знешкоджено. У населеному пункті на приватних подвір’ях проводились обходи з метою відстеження можливості захворювання свиней. Якщо тварини клінічно здорові, то їх можна здати на переробне підприємство згідно з супровідними ветеринарними документами, в яких зазначено, що м’ясо виходить з трикілометрової зони. Тобто підприємство переробляє його на продукти з підвищеною термообробкою. Вживання м’яса свиней з трикілометрової зони в сирому вигляді (сало, заморозка, засолювання) заборонено. Заборонено подвірний забій в цьому населеному пункті навіть для власних потреб.

— Це захворювання небезпечне для людей?

— Воно небезпечне тим, що не оброблені високою температурою продукти довго зберігають вірус, який надалі може сприяти виникненню захворювання в інших свиней навіть через 6 місяців. Тому недоїдене сало в відходах може заразити тварину навіть через місяці. Так, воно небезпечне тільки для свиней, але загрожує великими економічними збитками.

— Це захворювання не можна лікувати?

— Це захворювання невиліковне. Немає методів лікування і немає вакцинації. Поширюється воно дуже швидко гризунами. Людина, яка контактувала з хворими тваринами, може бути його носієм. Тобто можна згубити повністю всі свинарські господарства в окрузі за тиждень. Тому прийнята спеціально законом України, в Євросоюзі і в світі саме така інструкція з ліквідації цього захворювання.

— Як довго триватиме карантин?

— Карантин може бути знятий після 40 днів після санації території та приміщень. Зараз вивезено поголів’я, чиститься і закопується з хлоркою гній. Буде проведена дезинфекція приміщення і територій з лабораторним дослідженням якості цих робіт. І тільки, якщо все буде відповідати вимогам, через 40 днів буде знято карантин.

— Якщо не буде нових випадків захворювання.

— Так, якщо не буде ніде додаткового спалаху.

Будемо сподіватися, що місцеві мешканці поставляться відповідально до всіх заходів, і через 40 днів карантин для цієї території скінчиться.