image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Інформаційний дайджест «До 30-річчя прийняття Декларації про державний суверенітет України»

16 липня 1990 року о 10:07 Верховна Рада Української  РСР ХІІ скликання 355 голосами «за» і 4 «проти» прийняла Декларацію про державний суверенітет України.

Більше про цю важливу подію ви можете дізнатись навіть не заходячи до Мелітопольського міського краєзнавчого музею, адже у вікні-вітрині представлено інформаційний дайджест «До 30-річчя прийняття Декларації про державний суверенітет України».

Отже, 30 років тому – 16 липня 1990 року  – Верховна Рада Української PCP прийняла «Декларацію про державний суверенітет України» – історичний документ, який став предтечею ухваленого роком пізніше Акту проголошення незалежності України та проголошував державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках.

Цікаво, що

  • практично всі положення Декларації входили в суперечністьз чинною на той час Конституцією УРСР. Так, єдиним джерелом влади Декларація проголосила народ України, який було визначено як усіх громадян республіки. Проте Основний Закон стверджував, що нашу територію заселяли… громадяни СРСР.
  • одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України».

Україна стала однією з перших, хто оголосив про намір вийти з Радянського Союзу: 11 березня 1990 року Литва вже проголосила свою незалежність від СРСР, Латвія і Естонія активно готували відновлення незалежності, 12 червня 1990 року була прийнята Декларація про державний суверенітет РРФСР.

Історичне значення Декларації про державний суверенітет України полягає в тому, що суверенітет офіційно визнано необхідною умовою подальшого розвитку української нації; визначено основні напрямки діяльності щодо досягнення реального суверенітету.

Декларація про державний суверенітет УРСР стала актом відновлення державницьких прагнень українців через 70 років після доби Української революції 1917-1921 років.