image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Депутати міськради голосують за допомогою планшетів

26-го березня на п’ятій черговій сесії депутати Мелітопольської міської ради вперше розглянули ряд нагальних питань розвитку міста за допомогою системи електронного голосування «Єдність».
Раніше міські обранці піднімали руки «за», «проти», «утримався» на прийнятті важливих для міста рішень, а секретар засідання ретельно підраховував і фіксував голоси. Після чергових законодавчих змін депутати голосували поіменно, що ще більше ускладнювало підрахунок. З системою електронного голосування «Єдність» (далі СЕГ) засідання сесій міської ради вийшли на новий рівень. Давайте з’ясуємо, чим система допоможе депутатам, і які плюси від цього буде мати Мелітополь.
Питання про перехід голосування в міськраді Мелітополя в електронний режим порушувалося кілька років тому. Таких грошей у міському бюджеті не було. А коли з’являлися — їх пускали на поточні та капітальні ремонти, а не на планшети для депутатів. Уже в 2020-му році вирішити це питання міській владі вдалося за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID. «Агентство розвитку Мелітополя» отримало грант на встановлення СЕГ «Єдність», яка включає в себе 46 планшетів, 5 ноутбуків, 4 телевізори, сервер і дві шафи. Міський голова, депутати і адміністратори пройшли курси з використання цієї системи.
— Все обладнання, включаючи камери, планшети, монітор, сервер загальною вартістю 1,7 млн. грн. місто отримало за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USАID, — повідомив міський голова Іван Федоров.

Як працює система?
Міський обранець отримує планшет під час реєстрації перед сесією. Маючи особистий логін і пароль, авторизується в системі. Спікер засідання ініціює голосування. Депутат голосує «за», «проти» або «утримується» від голосування. У кожному рішенні враховується тільки один голос з одного планшета. Тобто, депутат не може натиснути «за», а потім «утриматися». Приймається тільки перший голос. Таким чином виключається «кнопкодавство», адже один депутат отримує один планшет для голосування. Система підраховує голоси депутатів, обробляє і видає результати на головний екран (приблизно, як у Верховній Раді).
Переваги для депутатів
Система дозволить депутатам приймати важливі для міста рішення навіть під час карантинних обмежень. Наприклад, ще минулого року в Маріупольській міськраді сесія пройшла в режимі онлайн через карантин. Депутати в режимі самоізоляції вивчали проєкти рішень і голосували за них. Тепер онлайн-сесії будуть доступні і для мелітопольських депутатів.
Завдяки СЕГ майже повністю виключається людський фактор при підрахунку голосів. Якщо раніше голоси депутатів підраховувала людина — секретар засідання або лічильна комісія, зараз це робить система. Люди можуть помилятися, а з технікою це трапляється дуже рідко. «Єдність» самостійно фільтрує прийняті рішення за сферами, галузями, сесіями та скликаннями ради.
Депутатам не потрібно ходити з папками роздруківок проектів рішень сесії — всі матеріали ВЖЕ є на електронному носії. Тобто, тепер не треба витрачати пачки паперу, щоб видати депутатам перед сесією всі проекти рішень і документи, що додаються до них.
Депутат може внести свій проєкт рішення, для цього достатньо відправити електронну версію для розгляду до прийняття порядку денного. Система веде статистику і аналітику діяльності кожного депутата і кожної фракції.

Який плюс для городян?
Система електронного голосування «Єдність» робить владу більш відкритою й підзвітною, і найголовніше — корисною для городян. І перевірити її переваги можна вже на наступній 6-й сесії міськради 30-го квітня

«Єдність» заощадить час мелітопольців, зацікавлених у розвитку рідного міста. Тепер городяни можуть не тільки спостерігати за проведенням сесій в режимі онлайн, але й оперативно отримувати всю інформацію про прийняті рішення на офіційному сайті міськради. Адже викладають прийняті депутатами рішення не люди, а сама система — відразу після обробки даних і їх структурування.
Також городяни зможуть бачити, хто з депутатів як проголосував за те чи інше рішення.

Юлія Максименко