image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Реквієм в мечеті на згадку про геноцид турків-месхетинців

17 листопада в мелітопольській мечеті відбувся захід-реквієм, присвячений депортації  і геноциду турків-месхетинців. Нащадки депортованого з Грузії народу, який пережив трагічні події, зібрались з представниками інших національностей, щоб разом вшанувати пам’ять загиблих у ті страшні часи.

Для довідки

Турки-месхетинці (самоназва тюрк. Ahıska Türkleri — турки-ахиска) — тюркомовний народ, який сповідує іслам та походить з Месхетії, історичної території на межі Грузії та Туреччини. Дехто з дослідників вважає, що турки-месхетинці етнічно є грузинами, які прийняли іслам. Інші ж називають їх турками, що запозичили етнографічні риси грузинів, через те що жили на прикордонні.

Примусове переселення з постійного місця проживання протягом 1944 року торкнулось багатьох народів, за звинуваченням у колабораціонізмі з рідних земель було насильно виселено кримських татар, калмиків, інгушів, чеченців, карачаївців, балкарців, ногайців, понтійських греків, турків-месхетинців. І хоча в роки Другої світової війни з 46 тисяч мобілізованих турків-месхетинців (майже все доросле чоловіче населення), які самовіддано воювали на фронті, 26 тисяч загинули, за наказом Сталіна весь народ був огульно звинувачений і депортований у Середню Азію. Депортували всіх:  літніх людей, жінок і дітей, які не дочекалися з війни своїх синів, чоловіків й батьків. Частина депортованих так і не дісталась міст вигнання, загинувши від голоду, холоду та незаслуженої ганьби. Минуло багато часу з тих пір, але ця рана на серці народу досі не загоїлась.

На заході відбувся молебень, на якому вшановували пам’ять померлих, загиблих на фронтах Другої світової війни, в  трагічні роки депортації та геноциду народу.  Читали разом тексти з Маулід (віршованих розповідей про життя та народження пророка, — прим. авт.). Лунали пісні рідною мовою та розповіді про події минулого,  про те, як їх прийняло та підтримало у скрутну хвилину українське суспільство, і про те, що хоч батьківщиною в них є Месхетія, Україна стала другою батьківщиною.