image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Градозахист: «за» і «проти»

IMG_6888 (Копировать1)12 червня на базі Таврійського державного агротехнологічного університету пройшла зустріч аграріїв Мелітопольського та сусідніх районів, науковців та обласних і районних очільників. Приводом для спілкування вкотре стало наболіле питання – використання градозахисної техніки.

Цього разу принцип дії градозахисних установок присутнім пояснив кандидат географічних наук,старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Борис Лєсков. Він зазначив, що такі роботи не мають негативного впливу на екологічний стан середовища. Вчений пояснив, що арґентум йод, який вводиться в градові хмари, не може негативно впливати на екологію, тому що він є складовою атмосфери: «…В атмосфері завжди є йод, його в десятки разів більше, ніж ми вводимо в атмосферу. Ці дози не можуть розглядатись, як шкідливі», — наголошує він. Також, за словами Бориса Лєскова, після робіт з градозахисту, кількість опадів збільшується на 25- 30 %.

Причиною посухи Борис Лєсков назвав незворотні процеси у світовому кліматі: «У зв’язку із розвитком цивілізації і збільшенням викидів в атмосферу парникових мас відбулося неухильне підвищення температури повітря на всій Землі… Ми стоїмо на грані катастрофічних змін, які можливо, чекають нас у майбутньому», — зазначив вчений.IMG_6936 (Копировать1)

Слід зазначити, що протиградові заходи проводились на території України ще за радянських часів. Активно використовували цю технологію в Криму та в Одеській області. Під час зустрічі із аграріями вчений також навів приклад використання градизахисної техніки у інших країнах. Зокрема, в Китаї від негативного впливу граду захищається 40 000 000 гектарів землі.

Закон дозволяє використання градозахисту

Але пояснення науковця не задовольнили представників сільгосппідприємств, які вирощують зернові. Кожен висував свою точку зору, надходили також пропозиції накласти мораторій на градозахист на декілька років. Але ні місцева, ні обласна влада не в змозі це зробити, тому що законом України ведення градозахисної діяльності дозволяється. Голова Мелітопольської райдержадміністрації Євген Любцов наголосив, що всі заходи з градозахисту регулюються постановою Кабінету Міністрів                № 301 «Про затвердження порядку погодження і видачі дозволів на впровадження діяльності, пов’язаної із штучними змінами стану атмосфери та атмосферних явищ у господарських цілях», яка прийнята 13 березня 2002 року. Він також звернув увагу присутніх на те, що садівничі підприємства, які використовують градозахист, пішли назустріч і погодилися на тимчасове припинення використання градозахисної техніки. Хоча законних підстав для цього не було.

IMG_6872 (Копировать1)Заступник голови Запорізької облдержадміністрації Сергій Грачов запевнив присутніх, що вивчення цієї проблеми продовжується, і всі питання, порушені на засіданні, будуть ретельно вивчені. Обласний очільник наголосив, що юристам необхідно зробити детальний аналіз законодавчої бази та закликав аграріїв залучитися до цієї роботи. Заступник губернатора також запевнив, що буде створена робоча комісія з розробки вологозберігаючих технологій, до якої увійдуть науковці та сільгоспвиробники. У підсумку зустрічі її учасникам було продемонстровано роботу градозахисної техніки.