image image image image image
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Працюють, аби працювали інші

24233 (Копировать1)21 листопада в Україні святкуватимуть День служби зайнятості. Витоки цієї дати сягають у вісімдесяті роки минулого століття, коли ще в Радянському Союзі існували центри із працевлаштування, центри з перенавчання, з профорієнтації тощо. У дев’яностих роках з метою реалізації прав громадян на працевлаштування та соціальний захист від безробіття була створена Державна служба зайнятості. У березні 1991 року був прийнятий Закон України «Про зайнятість населення», який працює і по сьогодні, хоча й зі змінами.

— Наш Мелітопольський районний центр зайнятості був створений у червні 1991 року, — згадує директор МРЦЗ Олександр Тємних. — Проблеми безробіття у 91-му році як такої не було — після СРСР все ще лишалося багато підприємств з великою кількістю робочих місць. А ось з середини дев’яностих ситуація докорінно змінилася. Пішли перші скорочення на підприємствах, безробіття набуло масового характеру. Саме тоді центри зайнятості стали в нагоді. Люди отримали права на виплати по безробіттю, отримали змогу шукати роботу.

На початку діяльності штат районного центру зайнятості складався з трьох працівників. Наразі їх 13. Робота РЦЗ налагоджена таким чином, що безробітний, який звертається по допомогу, отримує не лише реєстрацію в центрі та призначення матеріальної допомоги. Спеціалісти центру проведуть необхідні бесіди, вивчать подробиці трудової діяльності, аби максимально швидко підібрати людині роботу, що відповідає його освіті та досвіду. Технічно, професійно та матеріально українські центри зайнятості наразі укомплектовані та забезпечені. Між усіма центрами працює своя система зв’язку, завдяки якій можна підбирати роботу безробітним по всій країні (якщо вони того бажають), направляти на перенавчання чи підвищення кваліфікації.

IMG_6702 (Копировать1)У ногу з часом

Останніми роками ринок праці став стрімко змінюватися. Нові професії, нові навички, нові вимоги до працівників — час диктує умови, які ще вчора вважалися фантастичними. І слід віддати належне українській службі зайнятості — вона своєчасно налаштовується на нові вимоги.

Так, Мелітопольський районний центр зайнятості цього року запровадив безкоштовне навчання для осіб, вік яких перевищує 45 років. Вони, не залежно від того — мають роботу чи ні, можуть звернутися до Центру по ваучер, за яким можуть отримати вищу освіту за спеціальністю, яка дозволить їм отримати роботу чи утриматися на вже наявному робочому місці.

Дуже активізувалася робота зі сприяння розвитку приватного бізнесу. Безробітні, які прагнуть відкрити власну справу, можуть розраховувати не лише на матеріальну підтримку від центру зайнятості. Тут їх проконсультують щодо складання бізнес-плану, щодо популярності на ринку того чи іншого виду послуг тощо.

Не лишаються без уваги й роботодавці району. Цього року вони одержали можливість отримувати компенсацію за виплату єдиного соціального внеску за тих працівників, яких вони найняли через службу зайнятості на новостворене робоче місце. І це лише один з видів послуг, який суттєво фінансово розвантажує роботодавців.

Одне вільне місце  на сто безробітних

— Роботодавці — наші основні постачальники вакансій, тому ми плануємо продовжувати з ними тісно співпрацювати, — підкреслює О. Тємних. — Без їх вакансій нам не вижити. Цього року ми задовольнили 95% запитів роботодавців. Але у нас на обліку стільки безробітних, що подібних вакансій нам потрібно набагато більше. За даними на кінець листопада, на одне вакантне місце в районі претендують сто безробітних.

Зрозуміло, що наявність вільних робочих місць залежить від темпів розвитку наших підприємств. А вона, в свою чергу, нерозривно пов’язана з економікою. Якщо економічно буде доцільно створювати нові робочі місця, то шанси мелітопольських безробітних на працевлаштування відчутно зростуть. Потужностей центру зайнятості вистачить, аби задовольнити запити роботодавців.

Ще одним фактором, що впливає на кількість вакансій, є прозорість підприємств. Не секрет, що багато з них воліють приховувати робочі місця, не оформлювати людей офіційно, виплачуючи зарплати «в конвертах». Звідси — зменшення надходжень у різноманітні фонди, що на далі негативно впливає на рівень економіки.

Можливостей стане більшеIMG_6664 (Копировать1)

Наступного року службу зайнятості планують поєднати з державною інспекцією праці. Називатися нова установа буде Державною службою праці та зайнятості. За словами Олександра Тємниха, це надасть їх службі додаткових можливостей для допомоги мешканцям району. Служба зможе не лише надавати послуги з працевлаштування безробітним, але й захищати права людей, які мають роботу.

— У нас з’явиться можливість давати правову оцінку діям роботодавців, — пояснює директор МРЦЗ. — Це стосується випадків незаконного звільнення, невиплати заробітної плати, порушень умов Трудового договору тощо.

В будь-якому разі, команда фахівців Мелітопольського районного центру зайнятості готова до подальшої роботи. Вже прийнята Програма зайнятості населення району до 2017 року, визначені пріоритети діяльності та методи роботи. Успішна співпраця з районними органами влади, з органами місцевого самоврядування дає сподівання на поліпшення становища на ринку праці Мелітопольщини.

IMG_6602 (Копировать1)Рік, що минає, у цифрах:

У січні-листопаді на обліку в МРЦЗ перебувало 2352 особи (на третину більше, ніж торік)

Серед безробітних району 49% жінок, 44% молоді (до 35 років), 38,3% осіб старше 45 років.

З усіх безробітних цього року 33 особи були звільнені через скорочення штату (на 7 осіб більше, ніж минулого року).

Протягом  2013 року в районі створено 555 робочих місць.

Найчастіше нові робочі місця в районі створювались у галузі торгівлі — 26,7 %, сільському господарстві —  33,5 % та промисловості — 14,2 %.

В той же час кількість ліквідованих робочих місць склала 362 одиниці.

За сприянням служби зайнятості працевлаштовано 977 осіб, проходили професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації 270 осіб.

Одноразову допомогу для початку підприємницької діяльності отримали 36 безробітних.